Ditto 2x
    • Rockbox Baby Blues İncelemesi

Herkese selamlar, hazır boş vaktim var, uzun zamandır da foruma fazla katkım yok... Dilim döndüğünce, dağarcığım yettikçe yazayım dedim bu pedal hakkında.

Pedal hakkında üretici firmanın internet sitesini verelim:

http://www.rockbox.com/babyblues.htm

Rockbox Electronics firması bir süre önce çıkarmış olduğu Boiling Points overdrive pedalı ile dikkat çekmişti. Özellikle thegearpage sitesinde revaçta -maliyetini de düşününce- olduğunu söylemek mümkün.

Baby Blues ise daha çok marshall-in-a-box ve hatta marshall"s"-in-a-box.

Öncelikle söylemeliyim ki her pedal kendine has boyamaya sahip. Bu nedenle pedallara üretim sırasına göre numara veriliyor.

Gain, Tone ve Volume ayarlarının yanı sıra üstündeki 4 mini toggle düğmesinden iki tanesi boost seçeneği, diğer ikisi ise drive seçeneği sunuyor. Bununla birlikte içerideki bir trim pot ise treble booster ayarı sağlıyor. Kısaca pedalda çok fazla seçenek mümkün.

Böyle olunca da haliyle karşımıza oldukça kafa karıştırıcı, uğraştırıcı ve bir o kadar da zevkli bir şekilde ton deneme imkanı doğuyor. Şöyle anlatmaya çalışayım, clean booster olarak da kullanabilirsiniz, treble booster olarak da ve hatta tek başına Alice In Chains tonları da yakalayabilirsiniz. Bunu almadan önce çeşitli yorumlarda ve incelemelerde okumuştum, deneyince ne kadar gerçek olduğunu gördüm.

Anladığım ve tecrübe ettiğim kadarıyla, JTM45'ten JCM900'a kadar geniş bir seçenek sunabilmek için bu pedal ortaya çıkmış. Tabi iki dezavantajı her seferinde mini toggle düğmelerinin ve buna bağlı olarak diğer potanslarının kurcalanması. JTM45 yapayım dedikten sonra hadi JCM olsun derseniz ton, ses ve drive tarafını tekrar elden geçirmeniz gerekiyor.

Ben Orange TH30 amplimi -her ne kadar yüksek gain verse de- yüksek gaine ayarlamıyorum ve bu pedalı daha çok -yukarıda da belirttiğim üzere- Alice in Chains vb. grupları çalmak için kullanıyorum. Şu ana kadar yüzümü kara çıkartmadı. Ha evet Slipknot olmuyor, onun için de ampli var zaten. Bununla birlikte Cream oluyor mu? Oluyor -artık olduğu kadar-.

Ama öbür taraftan clean booster tarafı canımı sıktı birazcık. Kendine has bir baslı tonu var ve bunu hep hissettiriyor. Ya da ampli ile uyum sağlamadı.

Nitekim piyasadaki diğer pedallara göre pahalı (kabaca 350 USD). Ama sunduğu özelliklere göre birkaç pedal yerine kullanılabilir bu alet. Hele tek kanal bir ampli varsa elinizde, ev ortamında sizi oldukça şaşırtabilir.
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Rockbox Baby Blues İncelemesi Yayınlayan taka Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal