Ditto 2x
    • Tech 21 Trademark 60

Selamlar,

Yıllarca Marshall Bass 100 ile çaldım. Bilinen bir amfi değildir, vintage hatta collectors item sayılır. 1969 model, Bluesbreaker prototipi diyebileceğimiz ve de Fender Tweed'lere alternatif olarak yapılmış bir amfidir. Yani, bilinen Marshall tonlarıyla alakası yok.

Bu arada Almanya, İngiltere ve Japonya'da denemediğim amfi de kalmadı diyebilirim. Hatta İngiltere'de elime 600 pounda full stack bir 150 watt orange satın alma imkanı da geçti.

Bence amfi kullanım yeri, şartları ve yapılan müziğe göre değer kazanır. Klüplerde çalıyorsanız kocaman Marshal'lar veya benzerlerini kullanamazsınız. Taşıması problemdir, sahnede yer yoktur, sesi açamaz ve ton alamazsınız v.s.

Büyük venuelerde konserler yapıyorsanız da, 30-50 wattlık combolar iş görmez. Çok açmanız gerekir, clean headroom kalmaz falan.
      Bu uzuun girişten sonra, yıllarca uğraşıp bir amfide karar kıldım sizlerle paylaşmak isterim. Şu Sansampları yapan firma Tech 21'in ilk çıkarttığı amfi olan Trademark 60. Tonlara gelmeden belirtmek istediğim, lambalı olmadığı için taşımak dert değil. Volum... var!

Amfi iki kanaldan oluşuyor. Birinci kanalı Blackface - Tweed özellikleri taşıyor. Bu kanalda 3 pot var, drive: bir tür gain ama açıldıkça ince cleanlerden dolgun kırık tweedlere doğru yol alıyor. Punch: mid contour denilebilir, hareket ettikçe bazı midleri açıp bazılarını kapatıyor. Yani tek bir frekansda artı eksi çalışan bir ton olarak görmemek gerekir. Volum: volum. Ayrıca bir de bite diye presence ve brightness arttıran switch var.
      Bu kanal benim hep kullandığım kanal, diğerini ise sadece denedim. O kanal bir tür hi gain Marshall klonu ama çok leziz değil. Ancak grup içinde bu kanalla çalarsanız gitar her volumde kendini belli ediyor ve müziğin dışında kalmadan mixe müthiş oturuyor belirteyim.

Gelelim tekrar ilk kanala; yıllardır gençler bana gelip kullandığım bu lambalı butik amfinin ne olduğunu sorarlar. Ben de onllara 600 dolarlık bir solid state olduğunu söylerim. Aralarından bana inanmayıp, sırlarını kendine saklayan bir gitarcı olduğumu sananlar bile oldu.

Fender tonlarının hemen hemen tamamını elde edebilirsiniz. Rahatsız edici tiz overtonlar yok, gitarı gitar yapan esas mid ve hi midler olması gereken yerde ama. Drive ı sonuna kadar açıp punch ile istenilen mid ayarlandıktan sonra gitar volumu ile cleanden bir anda SRV nin o ünlü tonuna geçilebiliyor. Amfiye taktığınız her pedaldan güzel bir ton yakalamak mümkün, başka amfilerde kötü sonuçlar veren pedallar bile güzel tınlıyor. Harmonikler ve overtonlar bazı lambalı amfilerde olmadığı kadar iyi. 60 watt olmasına rağmen evde ancak 1 e kadar açabiliyor insan. Klüplerde de en fazla yarıya kadar açabildim. Nota definisyonu müthiş.

Amfiyi Blues JR ve Blues Deluxe ile ayrıca Marshall Bluebreaker le kafa kafaya denedim ve diyebilirim ki organiklik ve overtonlarını hiçbiri geçemedi. Ancak lambalı butik bir amfi (ki 2000-3000 dolar fiyat aralığından bahsediyoruz) daha lezzetli olacaktır. Bu arada Bad Cat, Dr Z, Buddha ve Matclhess denemişliğim var.

Kısacası 600 dolara alınabilecek ve dayanıklılık, hafiflik açısından da rahat edebileceğiniz bir amfi.

Küçük bir ayrıntı: arkada bildiğimiz Sansamp XLR olarak çıkış vermekte, yani büyük venu lerde FOH a balanced output verip keyfinize bakabiliyorsunuz.

Herkese sevgiler, lafı uzattım sanki
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Tech 21 Trademark 60 Yayınlayan Tanju Eren Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal