Ditto 2x
  • Elektrik Gitar Manyetikleri: Temel Çalışma Prensipleri

   Bu konu hakkında, giriş seviyesinden daha ilerde bilgi istemekteyseniz, sizi şu dizine yönlendirmem doğru olacaktır:

   http://www.gitarpedal.net/showthread...aylı-Bilgiler

   Bu dizinde, yukarda verdiğime göre, elbette o kadar detaya inmeyeceğim.

   Elektrik gitar manyetikleri genelde (piezo (1) olanlar değil mesela, onların çalışma zihniyeti çok daha farklıdır) şu şekilde çalışırlar:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...etik-temel.jpg

   Alıntı Mesajın aslı Cemalettin Takunya tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
   Gitar manyetiği bir bobinin içine yerleşitirilmiş bir ya da birden fazla mıknatısdan oluşur. Mıknatısın oluşturduğu manyetik alan bobini kapsayacağından, ya da bobin mıknatısın oluşturduğu bu manyetik alanın içinde olduğundan, bu manyetik alan rahatsız edildiğinde bobin üzerinde elektriki bir potansiyel oluşacaktır. Bu potansiyel değişken (alternatif - AC) dir ve bir voltaj değeri vardır. Biz buna bobin üzerinde oluşan sinyal diyelim.

   Gitar telleri de doğal olarak bu alanın içerisindedir. Tellere vurulduğu anda bu manyetik alan rahatsız edileceğinden bobin üzerinde tellerin titreştiği frekansda bir sinyal oluşur. Bu sinyalin gücü bir hoparlörü hareket ettirecek yeterlilikte olmadığından gitar kablosu vasıtası ile sinyal amplifikatörün (yükselteç) girişine uygulanır ve amplifikatörün çıkışına bağlı olan hoparlörden kulağımıza duysal olarak ulaşır.
   Dolayisi ile elektrik bir gitar manyetiğinin iki temel elemanı vardır: (1) Manyetik alanı oluşturan mıknatıs, (2) Miknatıs çevresine sarılı olan bobin.

   Manyetik alanın gücü ve yoğunluğu, kullanılan mıknatısın fiziki yapısına ve konumuna bağlıdır. Manyetik alanın yoğunluğu (çizgilerinin sıklığı) Oersted isimli bir birim ile ölçülmekte, ve de çekim gücü (ki bu manyetik alanın yoğunluğu ile de alakalıdır) Gauss isimli birimle ölçülmektedir. Mıknatısın fizikî yapısı ve konumunun sese çok büyük etkisi vardır. Manyetik tiplerine geçince tek tek bunlardan hızlıca bahsedeceğim ama şimdilik söylemek yeterlidir ki, mesela strat manyetiklerinde manyetik alan dikine, fakat Humbuckerlarda ise yataydır. Bu daha temelden bir fark yaratır, bırakın bobini şunu bunu... Çünkü manyetik alan ebadı ve şekli farklıdır.

   Bobin yapısını belirleyen unsur, bobinin içinde kullanılan bakır telin kalınlığı, üzerindeki kaplamanın yapısı, ve de ne kadar kullanıldığıdır. Manyetiklerde bobinin sarımında kullanılan bakır tel miktarını anlamak için bir multimetre ile bu bobinin toplam direncine bakılır. Bunun yanında, bobinin daha detaylı özelliklerini anlamak için ise Cemal'in acikladigi gibi "Empedansı ölçmek için varsa LCRZ metre ya da sinyal jeneratörü ve AC milivoltmetre kullanılır." Ayrıca bobinin fizikî yapısının da (geniş veya yüksek olması gibi unsurlar) manyetik alandan etkilenmesinde önemli bir faktör oluşturduğundan ses üzerinde yine ciddi farklar yaratır. Mesela Jazzmaster manyetikleri aslında yapı olarak strat manyetiklerinden çok da farklı değildir. Sadece bobin çok daha geniştir ve de dolayısı ile çok ciddi farklı bir ses çıkartırlar.

   Bobin veya bobinler ile algılanan manyetik alandaki değişiklikler, elektrik sinyaline çevrildikten sonra, dışardan bir güç kaynağı kullanılmadan kapalı bir devre ile amplifikatöre aktarılır. Bu devrenin içinde, potanslar, kapasitörler, jack ve gitar kablosu da bulunmaktadır. Bu cins manyetiklere, pasif manyetikler denilmektedir.

   Manyetiğin içine yerleştirilmiş bir elektronik yükseltecin olduğu manyetiklere de aktif manyetikler denilir. Bu elektronik devrenin çalismasi için harici bir DC kaynak gerekir. 9V 18V hatta 27V deneyenler kullananlar vardır. Bu devrenin amacı manyetiğin ürettiği ses sinyaline amplifikatörden önce daha yuksek bir kazanc sağlamaktir. Yani voltaj seviyesini yükseltmektir. Bundan dolayi da pasif manyetikden çok daha fazla ve farkli bir duyarlılık gösterir.

   B

   Notlar:

   (0) Daha önceki yazımda bulunan bir takım önemli yanlışları, zaman ayırıp düzelttiği için Cemal abiye teşekkürü borç bilirim. Bu yazının, basit ve giriş seviyesinde olup ama tamamen doğru detaylara sahip olan bir şekilde olması konusunda yardımı çok önemli olmuştur.

   (1) Piezo terimi ile alakalı, Cemal abinin yazdığı alttaki mesaj önemlidir:

   Alıntı Mesajın aslı Cemalettin Takunya tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
   Bu arada bir terminolojiye de açıklık getirelim. Biz piezo manyetik diyoruz. Bu yanlış. Piezo manyetik bir devre elemanı değildir. Dolayısı ile piezo gitar manyetiği demek yanlış olur. Doğrusu piezo alıcıdır. Diğeri de manyetik alıcıdır. Ama kısaltılmış olarak manyetik diyoruz o ayrı mesele.
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Elektrik Gitarların Elektronik Devrelerine Giriş: Manyetikler Potanslar Kapasitörler Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal