Ditto 2x
    • Gretsch White Penguin

Gitarı almadan önce gitarla alakalı pek bilgi bulamamıştım o yüzden elimdeki paylaşayım belki birilerinin işine yarar.

Öncelikle gitarın tarihçesinin ingilizce versiyonunu yazayım:

One night, many years ago in the Gretsch factory, a White Falcon and a Duo Jet were left sitting very close to each other before the lights were turned out and everyone headed home. This slightly odd couple started talking, one thing led to another, and . . . wham, bam! The rarest bird of all time was born. The Gretsch White Penguin is considered by many to be the epitome of classic electric guitars featuring all the glitter and glitz of the Falcon with the sleek styling of the Jet.

Öncelikle gitar çok hafif. Benim gibi bel, boyun problemi çeken arkadaşlar gözleri kapalı bu gitarı alabilirler. (Benim için şu an 1 numaralı kriter malesef hafiflik)

Gitarın case'i de çok ergonomik ve çok hafif ama bir o kadar da korumalı.

Gitar kimine göre çok şık kimine göre biraz abartılı. Bana eski model arabaları andırıyor gibi geliyor ve şekil şemalinden çok memnunum. Bindingleri simli hardware altın görünümlü.

Gelelim gitarın tonlarına...

Gitarı amfiye bağlamadığınızda da akustiği çok dolgun ve tatmin edici. Hatta ben bir kaydımda akustik gitarımın altına bu gitarı akustik olarak mikrofonla kaydettim koydum. Normal elektro gitarlarda akustik olarak çaldığınızda sadece tellerin tiz sesini duyarsınız ama bunda gövdenin titreşimini de duyuyorsunuz ve akustiğinin dolgun olduğunu farkediyorsunuz. Benim gibi ilk defa hollow bir gitar kullanıyorsanız bu duruma şaşırabilirsiniz.

Hollow body hadisesi gövde titreşiminden keyif almanızı sağlıyor ve bütün tellere vurduğunuzda oluşan titreşim bile hoşunuza gidiyor. Bu hadisenin sustaine etkisi de olumlu yönde. Ben çok sevdim kısacası bu hollow body hadisesini.

Gitarın genel karakteri aslında telecastera benziyor. Bildiğimiz twang sound bu aletlerde de mevcut fakat tele ağaç yapısı ve gövde yapısından dolayı biraz dha koyu ve tok fakat bu kesinlike kapalı demek değil gayet net.

Köprü teleye daha da yakın fakat sap çok farklı. Biraz uğraşsam bas gitar niyetine de kullanabilirim herhalde. Baslar ve midler boost edilmiş şekilde.

Orta pozisyon benim şu an için en keyif aldığım ton diyebilirim. Hem çok net hem baslar daha dengeli.

Gitar biraz hardcore seviyor. Öyle yumuşak yumuşak çalayım derseniz üzülürsünüz. Biraz döve döve çaldığınızda çok daha keyifli oluyor. Bu sebepten her tarz müziğin gitarı değil. Biraz salaş çalmak çok daha keyifli. Ben incelediğim videolarda yumuşak yumuşak caz çalan abiler de gördüm ama asıl karakterini tokatladığınızda veriyor. (Bence)

Gitarın manyetik yapısı feedback yapmaya çok meğilli. Drive biraz fazla açıksa zaten ötmeye başlıyor, çok fazla değilse ama konumunuz müsaitse de anında ıslık çalarcasına ötüyor. O yüzden pedalınızı amfinizi iyi seçmeniz lazım.

Bir de akort burgularının yumuşaklığından sebep biraz fazla zorladığınızda akort kaçabiliyor malesef.

Bir inceleme videosu buldum hoşuma gitti paylaşayım. Ben kendim video çektikçe de paylaşırım zaten.

http://www.youtube.com/watch?v=Sdwfbi9QvMU
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Gretsch White Penguin Yayınlayan HayaT Mesajın aslını görüntüle
      Comments 1 Yorum
      1. lotion kişisinin Avatarı
        lotion -
        süper açıklamışsın kardeşım.
        gretsch lerin manyetiklerinin kronik problemidir feedback. cok kanallı bir eq ile spectrum analyzer ile kolayca çözülebilecek bir problem.

iphone ipod vs akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz basit bi spectrum analyzer ile

napıyoruz ?

istediğimiz tonu yakalayıp gitarı ötme noktasına getiriyoruz. gitar öterken spectrum analyzer dan oten frekjansı tespit ediyoruz.

ardından graphic eq pedalımızdan bu frekansı yiyoruz. problem solved. fakat malesef çok bariz olmasa da bu traşlamaar sounda etki ediyor. sırf bu yuzden geroge harrisoın umu satmıştım.

güzel gitar.
        hayırlı olsun .

gitarpedal