Ditto 2x
    • Rittenhouse Guitar Black One İncelemesi

Maliyeti çok yüksek olmayan ama özellikleriyle de istediğim bir gitara sahip olma amacıyla, uzun süreli bir araştırma yapıp Rittenhouse Guitar'da karar kıldım. Önce nedenlerini sonra da gitar özellikleriyle anlatmaya çalışalım.
      Kafamda relic olan bir gitar almak, hatta yaptırmak vardı. Bunun için önce Barış Şahin'in harika Nash S57 inceleme yazısını okuduktan sonra Nash ile ciddi olarak ilgilenmeye başladım. Elimdeki fazla olan Meksika Fender'imi ve akustik gitarımı da satarak maliyetin bir bölümünü çıkartım. Maksimum 2.000 dolar civarı, güzel işçiliği olan custom gitar yapan firmaları araştırmaya koyuldum. İlk olarak Nash, K-Line, Rabel Relic gibi firmaları araştırdım. Barış'ın da etkisiyle Nash'de karar kılmıştım. Amerika'daki dealarIlarını araştırırken artık tesadüf diyelim, Wolfe Guitars'ı gözüme kestirdim. Nash için istediğim spesifikasyonları yazıp bir mail attım. İki gün sonra Jay Wolfe'den cevap geldi. Bill Nash'den cevap beklediğini ama kendi tecrübelerine dayanarak 2.200 Dolar civarı bir fiyat vereceğini belirtti. Fakat aynı özelliklerde 1.600 dolara yine kendisinin sattığı Rittenhouse'u önerdi. Gerekçe olarak da tonal olarak aynı kategoride olduğunu fakat işçilik ve finishing olarak Rittenhouse'u daha çok beğendiğini söyledi. Biraz daha araştırıp çeşitli forumlar vs. derken kararımı Rittenhouse'dan yana kullandım. Tipi konusunda kararımı değiştirip (Rittenhouse çok güzel görünen bir Mayer Black One Relic yapmış ve onların fotoğraflarını görünce) yeni spesifikasyonlarımı gönderdim. Fiyat ertesi gün geldi 1.750 dolar + Shipping. Fiyat aklıma yattı. Artık kararımı vermiştim.

Gitarın özellikleri:

SAP: Tek parça akçaağaç 60's C shape (Abe Rittenhouse'la da görüşüp tavsiyesi üzerine 10 inch radius)
      TUŞE AĞACI: Brezilya gül ağacı
      GÖVDE: İlk tercihim Swamp Ash gövdeydi fakat Abe bu desenlerin ancak Alder'de olabileceğini söyledi ve iki parça Alder olarak yapıldı.
      Özel tercihim 3 lbs 6 oz'dan hafif olmasıydı o oldu.
      ÜST EŞİK: TusQ
      KÖPRÜ: Gotoh Vintage 6 Vidalı Tremolo
      PERDELER: Heavy (6105'lere nazaran biraz daha ince ve yüksek. 6100 gibi)
      MANYETİKLER: Lollar Vintage Blonde (Blackface alcaktım fakat Jason Lollar'la da mailleşip tavsiyesi üzerine Blonde'da karar verdim)
      CİLA: Dolgu cilası dahil ince nitroselüloz.

[IMG]http://i1269.photobucket.com/albums/...pse5a6d05a.jpg[/IMG]

Gitarın yapımı yaklaşık 5 ay sürdü. Elime aldığımda ilk dikkatimi çeken çok hafif bir gitar olduğuydu. Bu kadar hafif bir strat Kıvılcım'da denediğim Custom Shop bir Fender'di. Rezonansı ise gayet yerinde, titreşimleri elimde ve gövde kısmına temas ettiğim yerlerimde hissedebileceğim şekildeydi. Hızlıca fretlere, tellerin hizzalarına vs. bakıp, dokunup kontrol ettim. İlk izlenim çok mutlu ediciydi. Boyası, relic işçiliği çok başarılıydı. Zaten Abe Rittenhouse bana relic işçiliğini bünyesinde işi bu olan bir artist'in yaptığını söylemişti. Hani bazı relic gitarlar Fender'de dahil tam da olmamış, elle sonradan yapıldığı belli olur gibi değildi. Gerçekten sanki yıllar içinde oluşmuş gibiydi. Küçük bir iki detay vereyim. Akort burguların altında headstock kısmına elinizin değmesinden oluşan karartmaları bile yapmışlar. Saddlelarda, metal aksamlardaki paslanma izleri vs. çok gerçekçi. Tone ve Volume potans kapakçıklarının kirliliği birebir yaşlanmış gibi.

[IMG]http://i1269.photobucket.com/albums/...ps8abc6144.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1269.photobucket.com/albums/...psffb4ed5a.jpg[/IMG]

Sapın arka kısmı ise eskitilmiş güzel bir zımparalama ile gayet rahat. Abe'den imzasını istemiştim onu da unutmamış. Bazı alıcılar logoyu istemeyip yerine Fender logosunu yapıştırıyorlarmış. Onu bile sordu. Tercihim tabii ki Rittenhouse yazması yönünde oldu.

[IMG]http://i1269.photobucket.com/albums/...psdd433203.jpg[/IMG]

[IMG]http://i1269.photobucket.com/albums/...psf7b744ca.jpg[/IMG]

Elektronik işçiliği ise Orange Drop kapasitörlü. Manyetikler el sarımı Lollar Vintage Blonde. Direnç değerleri düşük. Ben ölçmedim ama Abe 5.5, 5.6 ve 6.1 olarak belirtti. Gitarın hiç bir ayarını değiştirme ihtiyacı duymadım. Akort ettim ve çalmaya başladım. Yükseklik vs tam istediğim gibi ayarlıydı. Yüzer köprü seviyorum bir tek orası istediğim gibi değil. Yayları biraz gevşetmek gerekiyor ama yapmadım. Teller 10-46 olmasına rağmen biraz hafif geldi. Nedeni Abe ile yazışınca ortaya çıktı ki 10-46 D'addario EXL111'miş La ve Re teli 0.24 ve 0.34. Klasik 10-46'lar da 0.26 ve 0,36 oluyor.

Tonal durumuna gelince. Benim elimde benzer özellikleri olan 61 Vintage Limited Editon ThinSkin Nitro Fender'im var. Onunla amfi ayarları aynı durumda birebir karşılaştırma yapınca farkları ortaya çıktı. İlk dikkat çeken Fender'imin basları daha koyu. Ha bu kötü mü derseniz bence değil zevk meselesi bazı şarkılarda da onu seviyorum. Rittenhouse'da ise üst harmonikler daha zengin, bas tiz dengeli. Tabii bunda manyetik, yükseklikler, tel kalınlığı o farkları yaratıyor. Fakat çok acayip bir durum gülağacı klavyesi olmasına rağmen ton potansı 7 civarındayken gülağacı gibi bir tepki veriyor. Ama 8 ve 8.5 gibi sanki akçaağaçmış gibi daha parlak, tizler daha belirgin bir hal alıyor ki sanki iki farklı gitar gibi tepki veriyor. Bunu çok sevdim. Volume durumu da 61'de 6 civarı Rittenhouse'da 7,5 gibi oluyor.
      Sap pozisyonu Ton ile oynayınca Old Love'daki Eric Clapton gibi. Ama favorim 4. pozisyon. Zaten Mayer tonlarını seven bir insanım. Param olsa bir Two Rock bir de SRV tonları için Vibro King Custom alırım. Fakat evdeki Blues Junior'la bile düzgün EQ ayarlarıyla ve Super Signa Drive boost kısmı açık olarak Hi-Fi ile aşina bir arkadaşıma Mayer'in Gravity'sinin Stüdyo kaydıyla beraber çaldım. Tepkisini sanki kayıtta ben de çalıyormuşum gibi duyduğunu belirtti. Bir arkadaşımda Orjinal Japon Fender'i (Lindy Fralin Vintage hot manyetik modifiyeli) ile gelmişti umarım bunu okumuyordur Hi-Fi ile aşina arkadaşım onun için biri gitar simulasyonu yapıyor diğeri gitar tepkisini verdi. Bu kısmı yorumsuz

Sonuç olarak tabii ki memlekette bu işler pahalı. Vergiler, dükkan kirası, maaşlar vs. buna etken. Ama üst düzey Custom bir Strat'a sahip olmak istiyorsanız Rittenhouse Guitar ve Jay Wolfe bu iş için doğru adres. Fiyatlar burası ile karşılaştırınca ucuz kalıyor. Hele ki bu kalite ve tamamen istediğiniz özellikleri göz önünde bulundurunca. Fark çok bariz. İmkanınız varsa kesinlikle denenebilir.

Son olarak alışverişim sırasında Abe Rittenhouse ve Jay Wolfe ile güzel bir iletişimim oldu. Her konuda en basit soruyu bile içtenlikle cevapladılar. Bu da görmeden aldığınız bir ürün için çok önemli bir detay. Bir diğer hususta Gürkan'ın da gitarının gelmesine aracı olan Mert bey'e benim gitarımı da getirdiği için teşekkür ederim. Sizin de böyle bir ihtiyacınız olursa özel mesaj aracılığı ile iletişim bilgilerini verebilirim. Kendisine referans olan forumumuzdan Gürkan ve Bahadır beylere ve bu seçim sürecinde fikirlerini, bilgisini paylaşan Barış Şahin'e ayrıca teşekkürler.

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Eksiklerim olmuştur affola. Ayrıca bilgi almak isteyen arkadaşlara da soruları olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Sevgiler
      Halil
      sekoser likes this.
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Rittenhouse Guitar Black One İncelemesi Yayınlayan Halilozz Mesajın aslını görüntüle
      Comments 1 Yorum
      1. hackeiommi kişisinin Avatarı
        hackeiommi -
        Güle güle çal Halil Abi. Fiyatı da uygun doğrusu. Fender'in ile karşılaştırman da isabetli olmuş, incelemene güzel bir ayrıntı katmış.

gitarpedal