Ditto 2x
  • Boss LS-2 ( Garibanın mixeri-preamp ve power amp katlarını ayrı ayrı kullanmak )

   Ls-2 'nin pek çok farklı amaç için kullanımı şu 2 adreste ( http://www.google.com.tr/url?sa=t&rc...,d.d2k&cad=rja ve http://www.google.com.tr/url?sa=t&rc...55534169,d.d2k) mevcut.

   Ancak ben Ls-2'yi, bu 2 kılavuzda da rastlamadığım bir şekilde kullanıyorum. Ls-2'yi bu şekilde kullanarak preamp'ları fx return'den, bildiğimiz stomp box pedalları ise amp input girişinden ( önden ) kullanabiliyorum.

   Bildiğimiz gibi ,gitar amfileri kabaca 2 ana bölümdem oluşur : Preamp ve power amp. Preamp ,amfimizin ses karakterini veren en önemli kattır. Dışardan ekleyeceğimiz pedal veya rack şeklindeki preamp'larımızın lezzetini en iyi şekilde alabilmemiz için fx return'den veya "poweramp in" girişlerinden girmeliyiz. Buradan da anlayacağımız gibi kullanacağımız amfimizin mutlaka fx send ve fx return veya poweramp in vb. girişinin olması gerekiyor.

   Diyelim ki elimizde ses karakterini sevdiğimiz ve normal pedallar (ör: CE-5) ile birleşince hoşlandığımız bir amfimiz var. (amfimizin mutlaka fx send ve fx return veya poweramp in vb. girişinin olması gerekiyor.) Ancak bunun yanında bir de örneğin mesa boogie v-twim preamp pedalımız var.

   Biliyoruz ki, preamp pedalımızı amfimizin fx return girişinden girer isek esas lezzetini alabiliyoruz. İşte LS-2 yardımı ile gitar sinyalimizi, istersek amp input(önden), istersek fx return girişine ( çoğunlukla arkada ) yönlendirebiliriz. Bu işlem için gerekli ekipman listesi:

   1- Gitar
   2- LS-2 ( A<>B modunu kullanacağız )
   2- Amfi (amfimizin mutlaka fx send ve fx return veya poweramp in vb. girişi nin olması gerekiyor)
   3- En az 7 adet kablo
   4- 1 Preamp (ör: mesa v-twin, hot-box, hughes&kettner...)
   5- Normal 1 pedal (ör: CE-5)

   Önemli bir hatırlatmayı en başta belirteyim :

   1- Pedalların hepsi "on" olacak, yani hepsinin ışığı yanacak.
   2- Bu işlem için LS-2'nin a<>b modu kullanılacak.

   Şimdi kendimize 2 ayrı pedal seti hazırlayalım. Bunlara, rahat anlaşılabilmesi için Loop A ve Loop B diye birer isim vereceğim.
   Loop A ( Yeşil renk çizgi )

   Dışarıdan kullanacağımız preampımız olsun. Ör: Mesa v-twin. LS-2 'nin "send A" çıkışından(dikkat : LS-2'nin sol tarafındadır, üzerinde yazar), preampımızın "instrument input" girişine, preampımızın "to power amp" çıkışından LS-2'nin "return A" girişine (dikkat : LS-2'nin sağ tarafındadır, üzerinde yazar) gireceğiz.

   Bu ifadeyi yazının ilerleyen bölümlerinde şu şekilde yazacağım : LS-2-send A > preamp-instrument input, preamp-to poweramp > LS-2-return A
   (2 kablomuzu harcadık.)

   http://img32.imageshack.us/img32/9428/loopa.jpg


   Loop B (Kırmızı renk çizgi)
   Kendi amfimizin lezzetini alacağımız yani amfimizin öndeki "input" girişini kullanacağımız pedal setidir. Ör : Boss CE-5 ( chorus pedalı )
   LS-2-send B > CE-5-input, CE-5 output> amp input(önden), amp fx send>LS-2-return B
   (3 kablo kullandık.)
   http://img210.imageshack.us/img210/5277/loopb.jpg


   Son olarak da
   LS-2-output > amp fx return ( 1 kablo harcadık.)
   Gitar > LS-2-input( 1 kablo harcadık.)

   Sonuç olarak :
   LS-2'nin pedalına bastık, yeşil led yandı, yani Loop A'dayız, yani amfimizin kendisine ait preamp katını bypass edip-atlayıp sadece amfimizin power katına sinyal gönderiyoruz. not :Amfinin volüm dahil hiçbir ayar düğmesi çalışmaz.

   Sinyalimiz şu yolu izleyecek : Gitar>LS-2>Mesa v-twin (preamp)>LS-2>amp fx return>power amp> veee bamm başka bir amfimiz oldu. Mesa Boogie dual rect.amfiye şu set-up ile çok yaklaştık, farkında mısınız ? Garibanız ama mutluyuz. Paramız yok ama imkanlarımızı zorladık.

   Ama baktık ki eski amfimizin o güzel tonunu özledik. O zaman LS-2'nin pedalına bastık, kırmızı led yandı, yani Loop B'deyiz, yani amfimizin kendisine ait preamp katını kullanıyoruz. Herzaman kullandığımız amfimiz geri döndü.

   Sinyalimiz şu yolu izleyecek : Gitar>LS-2>CE-5>amp input(önden)>amp fx send>LS-2>amp fx return>power amp> Veeee vazgeçemediğimiz amfimizin eski tonu.

   http://img89.imageshack.us/img89/3172/ham1lh.jpg


   Ben genel olarak Loop A'yı higain-overdrive, Loop B'yi clean kanal olarak kullanıyorum. Denemelere hemen başlayın çok zevkli.

   Bilgi paylaşıldıkça çoğalıyor. Çok şey öğrendiğim Gitarpedal.net'e küçük bir katkım olduysa çok mutlu olurum.

   Not : Bu set-up'ın büyük kısmında Dr.Ahmet Recep Katırcıoğlu'ndan etkilendim.
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Boss LS-2 ( Garibanın mixeri-preamp ve power amp katlarını ayrı ayrı kullanmak ) Yayınlayan fat-strat Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal