Ditto 2x
  • [İnceleme] PRS Signature Limited

   Babazulla'nın önerisiyle PRS başlığındaki Signature Limited yazım için ayrı bir başlık açıyorum.

   http://www.prsguitars.com/signaturel.../img/main1.jpg

   Yaklaşık 6 aydır kullandığım bu PRS modeli hakkında birkaç bilgi vermek istedim. http://www.prsguitars.com/signaturelimited/index.php

   Malumunuz bu markanın model çeşitlilği öyle içinden çıkılacak gibi değil. Yıllar itibariyle sürekli değişiyor, sınırlı üretimler, üretimden kalkanlar, imzalı gitarlar. Bir de herhangi bir modelin envai çeşit opsiyonları var da var. Hepsini inceleyelim hakim olalım deseniz baya bir mesai harcamak lazım. Uzun zamandır bir PRS niyetim vardı ama baktım model karmaşası çok fazla. Bu nedenle alırken şöyle bir yol izledim. Do-re müzikten o dönemki stok durumunu istedim. Stoktaki modeller arasında deneye deneye bu modele karar verdim.

   İşçilik ve Kalite:

   Sanırım bu markanın en güçlü 2 tarafı işçilik kalitesi ve sürekli gelişim peşinde olması. Zaten genel bir kabul vardır PRS’in işçilik kalitesiyle ilgili. SE modellerini de uzun uzun denedim ve fiyatına göre çok kaliteli buldum.

   Gitarın yapısı, Kullanılan ağaçlar, Boya, Görsel Detaylar vs:

   Gövde ve sap formu en çok bilinen modellerinden Custom 22 ile aynı. 25 inch sap ölçüsüne sahip ve 10 inch radius var. Akort stabilitesi ve entonasyonu mükemmel ve çalımı çok rahat. (Bir arkadaşım bu nedenle piyano gibi gitar diye tanımlamıştı) Sap şekli pattern diye geçiyor, ne çok kalın ne de ince. Etli butlu ama çok çok rahat bir sap. Bu modelde sap ağacı ‘sinker’ maun diye geçiyor. Yabancı forumlarda baya bir gürültü kopmuş bu tanımın neyi amaçladığıyla ilgili. En sonunda PRS yönetimi ‘sap için uygun ve çok özel bir kamyon tomruk bulduk bu gitarın saplarında o ağacı kullandık’ gibisinden bir açıklama yaptı. Anlayacağınız bildiğiniz maun ama cancanlısından Tuşe ağacı kopkoyu bir gülağacı. Gövde maun, üst kapak akçaağaç. Benim aldığım gitar eriza verde renginde (bildiğin yeşil) oldukça güzel ve detaylı flame var üzerinde. İnlaylari diğer PRS’lerden biraz daha janjanlı meşhur PRS kuşları. Metal aksam krom-altın rengi karışık. (Hybrid diye açıklanmış) Birkaç renk seçeneği var ki ben en çok Fire Red burst olanı beğendim aslında. Boya V12 diye geçiyor, detayını bilemiyorum ama çok güzel nitroyu andıran bir kokusu var. Kısacası görsel olarak albenisi yüksek, kullanımı çok rahat bir gitar. Sabit ve oynak köprü olarak 2 köprü seçeneği var.

   Manyetikler :

   Bu cihazın diğer PRS ve hatta birçok gitardan ayrılan yönü manyetikleri ve elektronik devresi. PRS’in 408 olarak adlandırdığı 2 humbucker manyetik var üzerinde. Köprü manyetiği bildiğimiz humbucker manyetiklere göre daha geniş, sap manyetiği ise tam tersi daha dar. Coil split gitarın üzerindeki 2 trimpot ile sağlanıyor. 2 tirmpot ayrı ayrı köprü ya da sap manyetiğini split ediyor. Bu sayede en altta sitesinden alıntıladığım 8 manyetik kombinasyonuna sahip olma imkanı var. Asıl değişik olan kısım ise manyetik split edildiği zaman single coila sarım eklenmesi ve humbucker ve single coil modları arasında volüme farklılığının olmaması. Ben denemeden önce biraz fazla iddialı bulmuştum bunu ama gerçekten öyle.

   PRS bu olayı (manyetik hadisesini) Private Stock Signature ile başlattı 100 adet üretti. Daha sonra aynı isimle içinde benim gitarım da olan Signature Limited Edition başlığıyla 400 adet üretim yaptı. (bu 2 model arasında fark yok private stock üretimi/seri üretim olması dışında) Şimdi de 408 isimli bir model çıkarmış. Yukarıda bahsettiğim görsel detaylar hariç aynı manyetik kombinasyonuyla. Anladığım kadarıyla bu tarafa yatırım yapmaya devam edecek Paul amcamız.

   Gitar özellikleri gereği tam bir sahne gitarı. Hem çok çok versatil ve hem de görselliği çok üst noktalarda.(tabi görsellik biraz daha zevke bağlı, herkes sevmeyebilir) Ama yeşil gibi enterasan bir renkle dikkat çekmemek mümkün değil. Ben sahne adamı olmadığım için görsellik çok da umrumda değil. Ama stüdyoda tarzlar arasında daldan dala konan amatör grubumuzun maymun iştahına çabucak cevap verebilmesini çok seviyorum bu gitarın. Devresinde treble bleed gibi bir hadise mi var bilemiyorum ama volümü kapadığınızda ton boğulmuyor. Köprü humbucker modunda distortionlu birşeyler çalarken sap single’a alıp sesi de kıstığınızda oluyor (neredeyse) strat tonu.

   Denediğim birçok PRS gibi çoook çok güzel bir gitar. Amma.. Klasik ifadeyle tabi bir Alex değil Kastım şu; ben bu gitarı almadan önce PRS’i özellikle LP’nin bir alternatifi olarak görürdüm çok da deneyip bilmeden. Single cut ve kısa sap ölçüsündeki modellerini bilemiyorum ama 25 inch sklalasındaki modellerin (custom 24, maccarty, birçok signature modeli vs) LP alternatifi değil (bence).

   Eksileri
   • Keşke bu kadar özelliğin üzerine bir de LP hesabı manyetikler için ayrı ton/ses düğmeleri olsaydı dediğim çok oldu.
   • Düşük ihtimal ama diyelim ki manyetiği sevmediniz, geçmiş olsun Benim bildiğim bu gitara uyacak başkaca bir manyetik yok.

   SONUÇ:

   Bu gitarın üretimi sınırlı, dolayısıyla aransa bile bulunması zor. Sonuçta bu gitarı alırken çok sayıda PRS denedim bu nedenle sonucu genel olarak PRS markası için düşündüklerimle bağlayayım ki belki birilerine faydalı olur.

   Bu gitar için ve denediğim birçok PRS modeli için (custom 24 de favori modellerimden) için müthiş bir sesi var, her tarza uygun, dayanıklı, kaliteli, çalımı rahat diyebilirim. Geniş bir repertuara sahip bir grupta profosyonel sahne müzisyeni olsam ve tek atış hakkım olsa PRS markası, özellikle de bu gitar ilk seçeneğim olur. (2 gitar opsiyonum varsa hiç acımam strat ve LP için PRS’İ satarım)

   Geniş bir müzikal zevk ile evde takılıp, bir gitardan fazlasını istemeyenler için de ideal bir marka PRS. (artık bütçeye göre SE modellerinden private stocka kadar.) Ama tarzınız daha spesifik, belirli ve oturmuşsa gitar dünyasının sonsuz marka, model, renk, fiyat kombinasyonu (tabi ki PRS de dahil) sizleri bekliyor.

   Selamlar..


   Model: Signature Limited
   Limited Series: 400 Limited Run
   Üst ağaç: Artist akçaağaç
   Gövde Maun
   Sap "Sinker" Maun
   Sap Şekli Pattern
   Klavye Gülağacı
   İnlay Paua Heart Birds with Mother of Pearl Outlines
   Ölçü 25"
   Fret sayısı 22
   Manyetik 408
   Kontoller 3 yollu manyetik seçici+2 mini sviç
   Hardware : Altın rengi ve krom karışık
   Bridge: PRS Stoptail veya Tremolo
   Burgu PRS Phase III Kilitli
   Case: Siyah


   Possible Pickup Switching Combinations:
   Neck humbucker
   Neck and bridge humbuckers
   Bridge humbucker
   Neck singlecoil
   Neck and bridge singlecoils (hum canceling)
   Bridge singlecoil
   Neck singlecoil with bridge humbucker
   Neck humbucker with bridge singlecoil
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: PRS Signature Limited Yayınlayan floydd Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal