Ditto 2x
  • Junior Gitarlar

   Gibson firması, 1958 senesinde seri olarak piyasaya sürdüğü Les Paul Junior modeli ile malzeme kalitesinden taviz vermeyip, konfigürasyonda sadeleştirme yöntemiyle herkesin edinebileceği fiyatta bir gitar üretmiş olur. Gibson, 1960lar boyunca sadece köprü pozisyonunda yer alan tek p90 manyetikli Junior konseptini, Les Paul dışında SG modeline de uygular.

   Bu konseptin tutmasının esas nedeni; ekonomik alım gücünün uygunluğundan ziyade, gitarın kullanımının basitliği ve tüm gitarlardan ayırt edilebilen (çift p90lı gitarlardan bile) karakteristik sesi olur. Çünkü Juniorlar tek manyetiklidir ve bu manyetiklerin gövde üzerinde gerektirdiği elektronik havuzcuklar minimal düzeyde olduğundan, gitarın ahşap kütlesi daha fazla olur ki bu da daha fazla titreşim ile sustaini beraberinde getirir.

   Junior konsepti daha sonraları hemen hemen tüm gitar markaları tarafından farklı farklı modellerde uygulanır.

   Junior gitarlar delikanlılıkta Telecasterlar ile yarışacak düzeydedir. Çalanından korkmak lazımdır. Karizmaları, basit yapılarının maharetli ellerde, versatillik abidesi gitarları dövecek güçtedir. Düşünsenize tek bir köprü, tek bir manyetik, bir volume ve bir ton düğmesi...

   Ceyar lar, adam olana yeter bile!...

   (biraz fazla mı iddalı oldu ne


   http://i101.photobucket.com/albums/m...g?t=1357331401   1958 Gibson Les Paul Junior:

   http://i101.photobucket.com/albums/m...g?t=1357331631


   Gibson Double Cutaway Les Paul Junior:

   http://i101.photobucket.com/albums/m...g?t=1357121675


   Gibson SG Junior:

   http://i101.photobucket.com/albums/m...g?t=1357121450
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Junior Gitarlar Yayınlayan Rusty Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal