Ditto 2x
  • Stratocaster Manyetikleri

   Manyetiğin fiziki ebadı açısından, hangi gitar için orjinal olarak üretildiği, kategorizasyonunda kullanılan unsurdur.

   Yani "strat manyetiği" denildiği zaman, o manyetik başka gitarlarda kullanılıyor olsa dahi, fiziki şekil itibari ile ilk Fender Stratocaster gitarlarında kullanılan manyetik demektir.

   Bu anlamda, aşağıda en çok karşılaştığınızı düşündüğüm manyetik tipleri olacak:

   1. Strat manyetikleri:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...6613366591.jpg

   http://i240.photobucket.com/albums/f...PickupsOne.jpg

   Bu manyetiklerin şekilleri bunlar. Üzerlerine ikinci fotorafta gördüğünüz gibi bir kapak konulmakta ki, bobin etrafındaki bakır tellere zarar gelmesin.

   Tam yapı olarak bu fotoraf daha bilgilendirici olacaktır:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...l/5967_1lg.jpg

   6 tane mıknatıs çivi olduğunu görüyorsunuzdur. İşte bunlar mıknatıslar, ve de hepsinin kutupları ya yukarda ya da aşağıda. Ve de dolayısı ile tek kutuplu bir manyetiktir bu manyetikler.

   Iki farklı strat manyetiği açısından, mıknatısların metalürjik yapı özellikleri birbirinden farklı olabilir. Ama işin orasına girmiyorum. Sadece lisan olarak, Alnico tabiri ile karşılaşmanız gerek. O yeter. Aluminyum Nickel Cobalt tabirlerinin kısaltılmışdır, ki içinde bolca demir de var. Onu yazmanın zaten gereği yok. Ferrum nerde demeyin yani. Kısacası genelde strat manyetiklerinin içindeki mıknatıslar, Alnico alaşımıdır. Farklı olanlar da var, ama onlar genel bir giriş yazısından bahsedilmemesi gereken özel unsurlar.

   Bunun yanında bobinin etrafındaki bakır tellerin yapısı ve kaplamaları (yani izolasyonu) da önemlidir. Bu izolasyon Plain Enamel veya Formwar tipi olur. Günümüzde en yaygın kaplama, manyetikler için değil, genel kullanım açısından, polysoldur, ve de bu epey manyetikçi tarafından kullanılmaya başlandı. Ton açısından farklar yaratırlar, ama yine bunu burada konuşmanın pek gereği yok. Yukarda linkini verdiğim dizine bakınız, orada detaylı şekilde tona etkisi var.

   Bakır tellerin ne kadar sarıldığı da çok önemli bir husus. Ne kadar çok sarılırsa, o kadar çok manyetik alan algısı açılacak demektir manyetiğin. Dolayısı ile eğer bol bakır tel sarılmış ise, o zaman çıkış artacaktır. Ama dominant harmonikler üst harmonikleri bastırmaya başlayacağından dolayı da, midler artacak, ton daha bir yuvarlak olacak ve de netlik kaybolacaktır. Dolayısı ile Türkçe'si ile bir ödünleşme söz konusudur (bilmeyenlere ödünleşme trade-off demektir). Çıkış elbette iyi hoş ama sonuçta netlikten feragat etmek gerekebilir bir seviyeden sonra.

   B
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Elektrik Gitarların Elektronik Devrelerine Giriş: Manyetikler Potanslar Kapasitörler Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal