Ditto 2x
  • Telecaster Manyetikleri

   Telecasterlar, Amerikan Country müziğinin değişmez ekipmanıdır. Bizde bağlama neyse, onlarda da gitar = telecaster şeklinde bir hadise geçerlidir. Bunu T.C.'den göremiyor olabilirsiniz, ama baştan belirtmek istedim.

   Bu manyetikler, 50lerin başında (aslında 40ların sonunda) Telecaster gitarların üzerinde ilk kullanılmış olan manyetiklerdir.

   Köprü ve sap manyetikleri farklıdır.

   Köprü manyetiği:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...roadcaster.jpg

   ve yapısı:

   http://i240.photobucket.com/albums/f..._Pickup_De.jpg

   Sap manyetiği ise:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...l/11024-21.jpg

   ve de kapağın içinde şu şekildedir:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...-BSNweb400.jpg

   Kısacası, sap manyetiği, strat manyetiklerine epey benzemektedir. Bunu belirtmek lazım.

   Dolayısı ile sap manyetiğini atlıyor, köprü manyetiği ile devam ediyorum.

   Bu arada hem köprüsü hem de sapı, tek bobinli olduğundan, dip gürültüsü olur. Ama birbirleri ile RWRP olduğundan da, ara pozisyonda dip gürültüsü yok olur.

   Köprü manyetiğinin yapısı yine strat manyetiklerininkine benzerken, bir tek unsur dikkat çekmelidir. O da manyetiğin altındaki plaka. Ingilizce adı ile Baseplate denilen bu unsur, manyetik alanın manyetiğin alt tarafına denk gelen kutbu, aşağıya doğru değil, bu takılan plakanın iletken olmasından dolayı, sağa sola doğru yaymasını sağlar. Kısacası, bir tele köprü manyetiği yapı olarak strat manyetiğine benziyor gibi dursa da, manyetik alan çok farklıdır.

   Tele köprü manyetiğinin manyetik alanı daha geniştir. Ve de dolayısı ile sesi daha toktur, daha bastır daha tizdir. Tepkisi çok yüksektir.

   Saptaki kapak bu gibi bir faaliyet göstermiyor bu arada, çünkü zaten manyetik alan yukarda ve oralarda.

   Köprüden devam edecek olursak, bu manyetik alan farkının üzerine, bir de telecaster köprü manyetiklerinin bobinlerinin daha geniş olması durumu var. Böylelikle hem manyetik alan daha geniş oluyor, hem de onu algılayan bobin. Ve ortaya çok tok bir ton çıkıyor. Hem bası ve tizi daha bol (ki bunda köprü yapısı ve de manyetiğin açısının da payı yüksek, ama stratta tele köprü manyetiği kullandığımdan biliyorum ki asıl sebep o değil, manyetiğin yapısı), hem daha net, hem de daha oturaklı... Gayet güzeldir tele köprü tonları.

   Bir çoğunuz bilmeyebilir, ("real guys play tele" dermişim... neyse espri...) Stairway to Heaven ve Hotel California'nın (Joe Walsh'un çaldığı daha cazgır bağıran taraf, öteki Les Paul) soloları tele ile.

   B
   Albatross likes this.
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Elektrik Gitarların Elektronik Devrelerine Giriş: Manyetikler Potanslar Kapasitörler Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle
   Comments 3 Comments
   1. Albatross kişisinin Avatarı
    Albatross -
    Tele köprü manyetiği kullandığınız Strat, bu gitar mı? Hotel California sololarındaki tonlara benzettim de. Tele köprü manyetiği veya değil, ton çok güzel.
    Ozgur Calı and Dr.Barlo Jams in Retro Studios - YouTube
   1. leon requentin kişisinin Avatarı
    leon requentin -
    Alıntı Mesajın aslı Albatross tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Tele köprü manyetiği kullandığınız Strat, bu gitar mı? Hotel California sololarındaki tonlara benzettim de. Tele köprü manyetiği veya değil, ton çok güzel.
    Ozgur Calı and Dr.Barlo Jams in Retro Studios - YouTube
    Nash S 57 Barış Şahin'in gitarı olmalı bu gitar, üzerindeki manyetikler Lollar Vintage Blonde manyetiklerdi.
   1. Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Barış Şahin -
    Evet, onlar.

    Tele manyetikli olan şu;

  gitarpedal