Ditto 2x
    • Fender Twin Reverb

Forumda arattım ama bulamadım. Sanki DrB'nin bu konuda bir şeyler karaladığını hatırlıyorum ama bulamadım.

http://i42.photobucket.com/albums/e3...ps04d2427c.jpg

http://i42.photobucket.com/albums/e3...psbb2784b9.jpg

Bir süredir Pro Reverb kullanıyordum ve sonrasında Twin Reverb'e geçtim. Bu dönemde reissuesundan, deluxe'una bir çok reverb modeli de deneme fırsatı buldum ve öğrendiklerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle google a twin reverb yazınca çıkan ilk yorumu sizlerle paylaşayım: “If an alien came to earth and wanted to hear an American guitar sound, I’d play him my Twin with a set of Jensens”

Benim reverb sevdam "best clean amp" yazıp araştırmamla başladı. Yeni grubumla yaptığım müzik bugüne kadar hiç kullanmadığım kadar clean tonlar kullanmamı gerektiriyordu ve sevdiğim amfiler bu işlerde hep "tırt"lamıştı çünkü.

Oydu buydu derken bir twin sahibiyim ve bir süredir edindiğim tecrübeleri paylaşayım.

Öncelikle bendeki 135w lık "beast" dedikleri modelden ve gerçekten bir canavar. (Ben bir süredir Cihan Düşmez'in tavsiyesiyle 2 power tüple düşük watt gücünde kullanıyorum)

İnanılmaz bir headroom, inanılmaz bir güç.

Ben bu amfiyi alırım, lambaları evde kırarım diyebilen arkadaşın ertesi gün kulak doktoruna gitmesi gerekir. Ben attenuator kullanırken bile uzun süre çalımdan sonra kulak çınlaması yaşıyorum. Karda oynarken üşüdüğünü anlamayan çocuk gibi keyiften anlayamıyorsunuz o an: )

Aletin olayı zaten kırılmaması. Biraz daha kırılan bir reverb istiyorsanız pro reverb ya da deluxe reverbler daha erken kırılıyor.

Burada yazdığım rakamlar saat yönü değil direk aletin üzerinde yazan değerlerdir.

Şimdi normalde bu aletin master volume olayı pek sevilmez ve insanlar master volume iptalleri falan yapıyorlar fakat zaten master volume sonlandığında yokmuş gibi davranıyor. Master volume 10dayken de aletin volume knobunu 3ü geçirmek cidden çok zor ama asıl olayı 6dan sonra 8den önce başlıyor. Çok parlak, kristal tonlar. Gitarınızın karakteristliğini çok iyi şekilde yansıtan dinamikler. Tam kırılma sınırında olduğu için gitara biraz sert davranınca hafif kırılan ve kompresyona uğrayan sesler. İnanılmaz bir keyif.

Volume knob 6civarındayken önüne koyduğunuz pedallarla keyfi katlama eğiliminde. Alet inanılmaz pedal seçiyor. Bir çok amfide çok sevdiğim pedallar bu alette afedersiniz osuruk tadında sesler verebilirken hiç bilmediğim pedallar inanılmaz keyifler yaşatabiliyor.

Mesela bende bir adet kalamazoo lovepedal var. 3 boyutlu twinin sesini 4. boyuta çıkarıyor resmen. Odanın içi bir anda doluyor, nefes alamıyorsunuz adeta : )Bu kadar koyu ama bu kadar net bir ton.

Gücünü lambasından alan reverbü ve vibratosu çok keyifli. Ömrümde en sevemediğim iki efekt reverb ve vibratoyken bu amfide bu efektleri sürekli açık tutuyorum.

Biraz da aletin kötü yönlerinden bahsedeyim.

Aleti attenuator olmadan kullanırsanız ne olduğu belli olmayan tonlar alacağınızın garantisini verebilirim. Ben bunu alırım volume 1-2 civarında takılayım derseniz bile hem komşular kızar hem siz amfiye kızarsınız.

2.si çok çok çok ağır. Yaklaşık 40kilo. Geçen evi süpürürken yerini değiştireyim dedim belim ağrıdı. Benim gibi ufak tefek biriyseniz bu aleti alıp eve koyacasınız, gezdiremezsiniz. Bendekinin arkası örümcek ağı olmuş mesela. Twin reverb sahiplerine "beline kuvvet" diyebilirsiniz yani: )

Alet çok güçlü olduğu için eq ayarlarının tepkisi de çok fazla. Mesela bas knobunu 4ten yukarıda daha kullanamadım çünkü evde ne var ne yoksa titriyor. High knobunu ise 7den yukarıya aldığımda kulağımı tırmalayacak kadar tizler coşuyor. Benim ideal ayarımda bas2-3 civarında, tizler 5-6 arasında.

Aletin üzerinde bir drive yok ve lambaları kırıp drive alma şansınız da yok: ) Boşuna zorlamayın. Yapabileceğiniz en iyi kombinasyon 1 adet hafif drivelı volume boost ve bir adet drive koyup (tercihen lovepedal, zendrive) takılmanız.

Elimden geldiğince yazdım, umarım birilerinin işine yarayabilir.
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Fender Twin Reverb Yayınlayan HayaT Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal