Ditto 2x
    • Hughes & Kettner Tubeman MKII

Merhabalar,

Uzun süredir aklımda olan konuyu sonunda açıyorum. Tubeman ile yaklaşık 6 senelik bir beraberliğimiz var, bu süre içerisinde çok çeşitli durumlarda, gereken kendimin, gerek arkadaşlarımın, çok sayıda işi hiçbir eksiği olmadan tamamlamızı sağladı. Kısacası alete yeni biri değilim, daha önce de belittiğim gibi bence bu alet, helede fiyatı göz önüne alındığında, enstrüman piyasasının en "underrated" cihazlarından birisi. Ben "gigging" yani sürekli sahnede olan bir müzisyen olmama rağmen gerektiğinde hep yanımda olan bu cihaz bahsettiğim tip müzisyenler için, muhteşem bir çözüm. En baştan belirteyim bu alet bir preamp, amfinin input'undan giremez ve bu aleti bypass edemezsiniz.

http://medias.audiofanzine.com/image...mkii-19617.jpg

Kısa bir teknik özet:

Önc
      elikle kısa bir teknik açıklama ile başlayalım. Bu alet 3 kanallı bir gitar preamfisi, clean/crunch/lead şeklinde. 1 adet ECC83/12AX7A preamp lambası taşımakta. Stock halde TAD marka lamba ile geldi benimkisi, bir sene kadar önce ben Tung-Sol 12AX7A ile değiştirdim, memnuniyetsizlikten değil sadece meraktan yaptım bu hareketi. 12V AC 1MA'lik bir adaptör ile güven içinde kullanabilirsiniz. Bir adet 1/4'' gitar girişi ve iki adet gene 1/4'' output mevcut, bunlar Power Amp Out ve Mixer Out, detaylarına geleceğim. Tank gibi metal/plastik bir kasası, kolay değişmemesi için yarı/gömülü knobları, H&K standardı bir LED aydınlatması olan Made In Germany bir canavar bu alet.

Kontroller:
      Ch1 - Volume
      Ch2 - Gain, Volume
      Ch3 - Gain, Voicing, Volume
      EQ - Bass, Mid, Treble (Bunlar universal yani tüm kanallar için geçerli, pedalın elle tutulur tek eksisi de zaten bu.)
      Master Volume

Adım adım kanallar:

Şimdi kanal kanal gidelim; (Chatreeo isimli youtube kullanıcısının çok başarılı bir video serisini kullanıyorum, lakin ses alanında gerekli herşeyi gösteriyor.)

1) Clean:

H&K firma olarak clean kanalları "crystal clear" dediğimiz şekilde, yani oldukça temiz olarak üretmeyi seviyor. Bunun sebei birkaçı hariç tüm ürünlerinin çok kanallı olması. Tubeman'in clean kanalında sadece bir volume potu var, manyetiklerinize bağlı olarak; yüksek çıkışlılarda saat 11-12 gibi, düşük çıkışılarda 1-2 gibi kanal kırılmaya başlıyor. Bu kırılma hadisesi 2. kanalda zaten çok güzel bir şekilde var olduğu için genellikle bu ilk kanalı gitarınız ve tuşenize olarak en yüksek dinamiğinizde bile kırılmayacak bir şekilde ayarlamak en mantıklısı.
      Bahsettiğim şekilde ayarlandığında çok vintage bir karaktere sahip olmuyor cleanler lakin kırılma sıfır durumda. Dinamik cevabı genede çok güzel ancak sert tuşede hafif lamba etkisi görülmüyor bu seviyelerde, ki bu benimde tercih ettiğim birşey. Çünkü Hendrix tarzı clean'ler birazdan bahsettiğim şekilde 2. kanalda zaten var, o yüzden bu kanal gerçekten "clean" ihtiyacınızı en modern metal'den funk'a kadar karşılayacak. Tabi burada moderne çok kitlenmemek lazım, çünkü olay kırılma mevzusu, yani Gilmour tarzı cleanlerde cıngır cıngır var burada.

http://www.youtube.com/watch?v=nOVDfERSTHs

2) Crunch:

Benim ve birçok kişinin favorisi olan muhteşem ve bir o kadar da versatil bir kanal bu. Volume ve Gain ayarları var, oldukça basit. Karakter olarak standart İngiliz, Marshall vari bir ton, asla modern değil. Gain potunun aralığına gelince;

Saat 0-11 arası tam kırılma noktasında bir lambalı amfi. Tuşenize göre değişmek ile beraber, gitarın volume pot'unu kullananlar için direkt Lynyrd Skynyrd & Hendrix kafası bir durum. Örneklemek gerekirse volume potunu biraz kısarak, Little Wing'in yada I Know A Little gibi olaylar burada. Tam 11 dolayları yüksek seste single coiller ile SRV, Hendrix Hey Joe, BB, Freddie, Albert King dolayları. Bu bahsettiiklerim tabi saturasyon aralığı anlamında, yoksa birbirinden farklı stiller elbet. En sevdiğim işlerden biri 11-12 civarlarında hafif kısık P90 net manyetiğinde BB King tarafında takılıp köprüye geçince gelen hafif kırılma ile Freddie King sololarına girmek.

Saat 11'i geçince kırılmış plexi diyarına doğru gidiyoruz. Zeppelin, AC/DC, ZZ Topgiller geliyor. Burada 11-3 arasını bu bahsettiğim tonlar için ritm olarak kullanıp bir clean booster ile solo saturasyonu sağlamak benim en çok yaptığım olay. Mesela sadece Tubeman her türlü Zeppelin ritm tonunu verirken bir adet Micro Amp yada EP ile solodasınız. Ayrıca bu dolaylarda gitardan kısarak Sweet Home Alabama introsu ve nakarat riff'i arasında direkt gidebilirsiniz.

Saat 3'ten sonra GnR, 80'ler, belki geç Deep Purple, Whitesnake tarafındayız işin. Ama kompresyon hala çok değil, ve cayır cayır Doug Aldrich solo tonundan bahsetmiyorum. Saat 3'ten sonra koyduğunuz boostler ile ama direkt hair metal yada AFD tarzı saturasyon ve lead tonları orada. Artık bu dolaylarda gitardan volume kısarak clean'e geçemez hale geldik.

http://www.youtube.com/watch?v=FDD5BNB-tSc

3) Lead:

Bir başka grup insan 2. kanalı hiç kullanmaz 1-3 arası gider. Bu 3. kanal tam modern Amerikan High Gain tarzı işler için. Gain potunun en düşük hali hafif düşük gainlere geliyor ama ben bu tarz için üretilmiş aletlerde düşük gain olayını pek beğenmem, çünkü karakter orada değil. Tahminimce gain'i 12'nin altına hiç düşürmekyecek geneldede 2-6 arasında kullanacaksınız.

Kompresyon oldukça yüksek, ek bir booster veya compressor pedalı ile legato cambazlıkları için biçilmiş kaftan. Voicing bir mid-contour kontrolü, tamamen scooped olaylaran nazal'ın ötesine varan mid yoğunluğu ile bütün metal tarihini şöyle bir geçebilecek bir genişlik var, nu-metal dahil. Drop akorlarda ben tecrübe etmedim ama bu contour olayının o bölgede çok iş göreceğini düşünüyorum.

Ben ise bu kanalı farklı bir amaçla kullanıyorum, oda sadece solo. Birden fazla tele vurduğunuzda modern amerikan karakteri çok belirginleşiyor, ancak tek telde EP booster ile çalındığında Gilmour'un aşırı sature Muff kafalarının ço başarılı bir alternatifi oluyor, hemde kısık sestede!, hani illede kıtır kıtır lamba soundu gereken yerlere gelmez ancak Division Bell, Pulse tarafında ki daha modern Pink Floyd, bilumum Santana veya Porcupine Tree, Opeth olayları burada.

Gitardan ses kısmak bu kanalda kullanışlı birşey değil.

Son bir betimleme yapalım, Malmsteen için 2. kanala dönüp boost kullanacaksınız, ancak onun daha günümüz taklitçileri bu 3. kanalı daha çok sevecek.

http://www.youtube.com/watch?v=1iVI9bv6r3k

------------------------------------------------

Tubeman'in kullanım alanları ve şekli:

http://images.miretail.com/products/...00003_USD2.jpg

Bahsettiğim gibi iki adet çıkış var, bunlar:

1) To Guitar Power Amp:

Elinizde bir rack power amp var ise ona, yada kısaca hertürlü amfinizin effect loop'unun return kısmına girebileceğiniz yer burası. Tech 21 PE60 ile senelerce kullandım, bir şikayetimde olmadı, şuanda Laney CUB12R'nin power amfisini kullanıyorum (hoparlör Eminence Red Coat), elbette bu hali gerek definasyon gerek dinamik tepkisi olarak daha iyi. Yani bir lambalı power ile elinize all-tube amfi geçmiş oluyor, transistörlü bir power amp'te ise hibrit dediğimiz cinsi yaratmış oluyorsunuz. Burada ki kilit nokta preamp'ınız genel tonunuzda ki en büyük etmenlerden biri ve onu yanınızd taşıyarak ufak farklılıklar olsa dahi heryerde alışık olduğunuz bir ses alabiliyorsunuz, bu hem yeni bir sahneye/stüdyoya alışma süresini düşüren hemde kendinizi hertürlü alışık olduğunu kendiniz olarak duymanızı sağlayan birşey. Bu noktada sadece Tubeman için değil, her gitaristin bir şekilde preamfisini taşıması gerektiğin inanıyorum. Bu direkt amfinizi taşıyarak yada floor yada rack preamp ile olabilir.

2) To Mixer:

Bu çıkıta entengre bir Hughes & Kettner Red Box mevcut. Yani direkt olarak balanslı bir çıkış. Direkt olaram mikserlere yada 1/4'''ten erkek XLR'a çeviren bir jack ile multicorelara giriş yapabilirsiniz. Küçük klüp ve tiyatro sahneleri için daha iyisi olamaz zaten, özellikle clean tonlarda muhteşem, ama ne olursa olsun eğer işin içine drive girecek ise ben titreyen bir hoparlör şart diye diyorum, rock müzikte elektro gitarın sisteme girmesine hertürlü karşıyım. Ama işte pop/disco takılan bir gruptasınız, gitarcı olarak çokta kritik bir rolünüz yok ama genede arasıra sololar falan var, bunu alıp gigbag'e koyuyorsunuz olay tamamdır. Justin Timberlake'in gitaristi o kadar para içinde olmasına rağmen bu alet ile turneliyordu bir ara.

Amerika fiyatı olan 400 USD fiyatı ile, gerçekten "her gitaristte bulunması gereken bir alet" gibi çok iddiali bir tabiri çekinmeden kullanıyorum bu alet için. Eğer özel olarak X amfisinin peşinde değil iseniz, yada kısaca sisteminizin versatil olmasını istiyor ve binlerce dolar yatırmak istemiyorsanız beni dinleyin ve bu aleti bir deneyin.

Yakın bir arkadaşımın stüdyosunda Hughes & Kettner Triamp (bilmeyenler bir incelesin H&K'ın amiral gemisi olan amfiden bahsediyorum) kafa kabin bulunmakta, ki bu arkadaş bana Tubeman'i aldırtan kişidir. Tubeman'i Triamp'in return'ünden girerek A/B şeklinde Triamp'ın preamp katı ile bu aleti karşılaştırdık. Fark yok denecek kadar az... Burada 3000 USD'lik bir aletten bahsediyorum unutmayın. İşin özeti eğer iyi bir power amp ile beraber kullanırsanız Tubeman tam tabiri ile bir atom karıncadır. Önyargı gibi olmasın ancak genede bu asya fırtınası etrafı bu kadar sarmamışken çıkan bir ürün olduğu için gümbür gümdür Alman malı olduğunu tekrar belirteyim. (Bir dönem bir cızırtı sorunum vardı, forumu takip edenler bilir, sonradan onun Tubeman'den olmadığını öğrendim.) Yani 6 senedir aktif kullanıyorum ve HİÇBİR teknik sıkıntı yaşamadım. Bu süreçte elimden, Ibanez TS9, Electro Harmonix Big Muff Pi, Xotic BB+, Xotic AC+, XTS Atomic Overdrive, Bogner Exstacy Blue, Cmat Super Signa Drive, Okko Diablo+ gibi cihazlar geçti yada uzun uzun denedim, hiçbiri beni Tubeman'den vazgeçmenin yanına bile yaklaştıramadı, konu budur.

H&K firması Tubeman III der ise ne görsel ne birşey görmeden pre-order'a basarım, kaybolursa hırsızı bulmaya çalışmadan sipariş ederim.

Sevgiler & Saygılar,

Fırat

Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Hughes & Kettner Tubeman MKII Yayınlayan glamdring_s Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal