Ditto 2x
  • Soru: Tipi Strat veya Tele gibi duran her manyetik, öyle midir?

   Cevap: Hayır.

   En önemli örnek, Meksika Fender Strat ve Telelerde olan manyetikler. Onlarda yukarda bahsettiğim 6 mıknatıs parça, pahalı olduğu için, ve de seri üretim yaptıkları için (aslında hiç pahalı değiller toptan alanlar için ama adamlar yılda kimbilir kaç gitar üretiyor ve de oradan masraf düşüyor), o manyetikler sadece görüntü olarak strat veya tele manyetikleri gibidir.

   Aslında onlar birer minik p90dır. P90ları aşağıda daha sonra anlatacağım hızlıca.

   Resim olarak:

   Strat:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...Strat_PuPs.jpg
   http://i240.photobucket.com/albums/f...SIVStrat21.jpg

   Ve Tele:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...kup_Bottom.jpg
   http://i240.photobucket.com/albums/f...kup_Bottom.jpg

   Kısacası Meksika Standard Fenderlerin üzerinde (üst modeller farklı, hemen bütün Meksikalar böyleymiş demeyin, üst modellerde çok iyi gitarlar var) kullanılan manyetikler, sadece şekil itibari ile strat ve tele manyetikleridir. Manyetik alan açısından çok farklı manyetiklerdir.

   Yapısı için şu resim açıklayıcı olacaktır:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...steelpoled.jpg

   Yani 6 tane çivi yerine, altta birbirine ters kutup olan iki tane manyetik çubuk vardır. Ve bu çubuklar (ferrum yani sermamik mıknatıstırlar, alnico değil), manyetik olmayan ama iletken olan 6 çiviyi yukarı aşağı değil, sağa ve sola kutupları sahip olacak şekilde manyetize etmektedirler.

   Dolayısı ile manyetik alan cidden tamamen farklı. Ve bu manyetikler minik p90lar.

   Ama bu demek değil ki bunlar kötü. Sadece bilin.

   Elinizde Meksika Standard bir Strat veya Tele varsa, ve manyetik değiştirecekseniz, bilin ki belki asıl harbi strat veya tele manyetiklerini sevmeyeceksiniz. Çünkü elinizdekilerin onlar ile alakası sadece şeklen.

   Bunların tonu, şekil olarak akrabalarına göre daha midlidir, daha az nettir, daha az tepkilidir. Daha güçlüdürler, çıkış açısından. Ondan dolayı gerçek strat manyetiği takıp da, çıkış düştü diyen çok kişi gördüm. Bunu bilmiyorlardı sadece.

   Ama hani "gerçek" strat ve tele tonu vermezler. Verdiklerini seviyorsanız ne ala, kimse bir şey diyemez.

   Derdim sadece bu hadisenin farkında olmanız.

   Bunun yanında, bir de dip gürültüsüz (noiseless) strat veya tele manyetikleri vardır. Onların önde gideni Kinman'ın resimleri ile başlayalım:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...pleted2056.jpghttp://i240.photobucket.com/albums/f...ploded2056.jpghttp://i240.photobucket.com/albums/f...nwound2056.jpg

   Bunların kapalı tipi de aynen strat veya tele manyetikleri gibi dururlar. Ama gördüğünüz gibi bir değil, iki bobin var. Ve de bu bobinler birbirlerine RWRP. Dolayısı ile bu tek bobinli görüntüsü sergileyen manyetikler aslında iki bobinli HBlar. Sadece bobinler yanyana değil, üst üste (ki bundan dolayı bunlara STACKED de denir).

   Ortaya dolayısı ile dip gürültüsü olmayan bir yapı çıkacak. Tasarım açısından strata ve teleye olabildiğince benzesin amacı ile üretilmiş bu manyetiklerin iyi olanları, bu bir seviyeye kadar başarabilmekte. Tam değil, ama gayet iyiler. Ve belirtelim ki bu manyetikler epey pahalı aygıtlardır.

   B
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Elektrik Gitarların Elektronik Devrelerine Giriş: Manyetikler Potanslar Kapasitörler Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal