Ditto 2x
  • Humbucker'ı kim icat etti?

   Seth Lover tarafından icat edilmişlerdir:

   http://i240.photobucket.com/albums/f.../sethlover.jpg

   Yapıları:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...cker/HBici.jpg

   ve de görüntüleri:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...cker/paf10.jpg

   http://i240.photobucket.com/albums/f...ucker/paf1.jpg

   Gibson ilk ürettiği HB'larda patente başvurulmuştur anlamına gelen yukardaki yazıyı çıkartma olarak, manyetiklerin tabanınya yapıştırmıştır. Onun için bu manyetiklerin genel adı PAF diye bilinir. Ki gereksiz şekilde DiMarzio bu lafı da trademarklamıştır, Gibson firması icat etmesine rağmen kendisi bile şu anda kullanamıyor. Gerçi daha beterini yapıyor, ürettiği Burstbuckerlara yukardaki yapıştırmayı kullanmakta. PAF demiyor ama, daniskasını diyor.

   http://i240.photobucket.com/albums/f...PICKUPS005.jpg

   Bir yerde DiMarzio'nun da onları dava etmesi biraz sıkar aslında.

   Neyse, dedikoduyu ve spekülasyonu keseyim.

   Bu manyetikler birbirine RWRP olan 2 bobinin seri bağlanması ile çalışır. Manyetik tabanda oturur, ve de uzun ince tarafları kutuptur. Bir kutup bir bobinin iletken çivilerine giderken, öbür taraf ta öbür bobinin iletken vidalarına gider. Vida olmasının sebebi, manyetik alan olarak aynı güce sahip olmasınlar diyedir, ki bu işte Seth Lover'ın çok zeki bir adam olduğunu gösteren unsurlardan. Vidalı taraf, manyetik alan aşağıya indiğinden daha güçsüzdür, ki bu genel bir yanılgıdır. Genelde vidalı tarafın daha güçlü olduğuna dair laflar duymuşluğum var, bu yanılgıya düşmeyiniz. Böylelikle, daha net, p90ların dip gürültüsüz olanını yapar.

   Tabi yıllar içinde bir çok HB tipi meydana çıkmıştır. Bu vidalar yerine, daha kısa ve de manyetik alanı aşağıya taşımayan allen headler mesela:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...b2ede1f6bf.jpg

   veya meşhur, DiMarzio X2N (ki yapı olarak vida veya çivi değil, seramik mıknatısların ta kendisini kullanır)

   http://i240.photobucket.com/albums/f.../th_x2n001.jpg

   gibi gibi gibi...

   Kapaklı olabilirler, ki bu radyo sinyallerinden daha da arınmalarını ve de güzel bir görüntü sağlar. Kapak tona çok etki etmez, sadece tizleri ve uppermidleri biraz keser o kadar. Ama kılı kırk yarma seviyesinden bahsediyorum, yani adam gibi bir amfi ve kablolarla duyulacak bir şey bu. Kapak tizleri öldürüyor diye laf çıkartmayın yani, doğru değil o kadarı.

   Ton ve çıkış olarak güçlü, ama netlik açısından burada bahsi geçen öteki manyetiklere göre daha azdır. Ama bu illa kötü bir şey değil, yüksek gainde fazla netlik, basların tizlerin sağa sola kaçmasına ve de yüksek sese rağmen duyulmamaya sebebiyet verir. Bu manyetiklerde bu olmaz, midleri güçlü ve de o kadar net olmadığından.

   Aslında netlikleri farklı, derin bir netliği var. Jazz hadisesine çok iyi gider, elbette Rock'da da değişilmez manyetiklerdir.

   İçindeki mıknatıslar, alnico veya seramik olabilir. Seramik alnicoya göre daha güçlü manyetik alan yaratır, ve çıkışı daha fazladır. EMGler gibi aktif de olabilir, mesela EMG81de içindeki mıknatıs seramik iken, 85'de ise alnico 5'dir. Yani mıknatıs seçiminin aktiflik pasiflik ile bir alakası yok, onu da belirtelim.

   Kullanılan bakır telinin kalınlığı, kaplaması ve miktarı yine etkilidir. Daha fazla bakır tel kullanılırsa, çıkış artar ama netlik daha da azalır, midler artar. Çorba olmaya doğru gider yani. Bakır telin kalınlığı azalırsa, resistans derecesi değişir. Bunun için sadece resistansa bakıp, bakır telin kalınlığını bilmeden atıp tutmak, cehallettir. Aman yapmayın bunu. JB 18K, onun için 15K olan X2N'i döver falan gibi... Tersine... Mıknatıs tipi, bakır telinin kalınlığı (JBdeki mesela daha ince X2N'dekine göre, haliyle resistansı daha yüksek), ve elbette miktarı önemlidir.

   Forumlarımızda, model model bunlar hakkında dizinler, detaylı sorular tavsiyeler çözümler bulaiblirsin. Temel tanıtım olarak bu kadarı yeterli diye düşünüyorum.

   B
   Albatross likes this.
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Elektrik Gitarların Elektronik Devrelerine Giriş: Manyetikler Potanslar Kapasitörler Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle
   Comments 1 Yorum
   1. Albatross kişisinin Avatarı
    Albatross -
    Wikipedia'daki bilgilerin doğruluğu tartışılır olsa da şöyle bir bilgi var:
    "P.A.F. or just PAF is an early model of humbucker guitar pickup, invented by Seth Lover in 1955 as an engineer for Gibson and began use in mass production guitars in 1957. It is commonly mistaken for the first humbucker pickup due to Gibson's popularity. Earlier humbucking pickups included the Rickenbacker Multiple, found on the Combo 800 guitar (1953-4), and the Gretsch Filter'Tron pickup prototypes, designed by Ray Butts in 1954 at the request of Chet Atkins for his Gretsch 6120 (1955 introduction)[1][2](Filter'Tron production also starting in 1957)."
    http://en.wikipedia.org/wiki/PAF_(pickup)
    Doğruluk payı var mıdır?

  gitarpedal