Ditto 2x
    • TASCAM iXZ - İnceleme

Ürünü aldık, bir inceleme yazısı yazalım, belki gören ve almak isteyen olur, onlara da yardımı dokunsun.

Öncelikle ürünü internetten aldım, İstanbul - Ankara kargosu 1 gün sürdü, 1 gün de dağıtımda gecikti, sonunda geldi. Bir fotoğraf asalım, sonra detay verelim.

http://a1301.hizliresim.com/15/m/j35c6.jpg

Ürünü açtım, kutusundan kullanımla ilgili veren iki parça kağıt, ses kartı ve pilleri çıktı.

Ses kartının boyutları küçük, yani EHX'in Nano serisi pedallardan biraz küçükçe.

Önünde Gitar girişi, Mikrofon girişi, Mikrofon-Gitar-On/Off Switchi, Phantom Switch'i ve Input Volume ayarı var. Arka tarafında ise dahili kabloya sahip Ipad/Iphone/Ipod cihazlarının girişine takılan 3.5mm kulaklık ucu tipi stereo kablo ve kulaklık çıkışı portu var. 2 tane kalem pille çalışıyor ve üzerinde mikrofon bağlandığında aktif hale gelen yeşil bir led ışık var.

Düzeneği kurup gitarımızın tellerine vurduğumuzda; hacimli ve güzel bir ses duyuyoruz. Tabiki bu sesi duyabilmek için bazı App'ler indirmemiz gerekiyor.

Örneğin; Amplitube, Garageband, Peavey Ampkit, JamUp vs.

Bu programlar içerisinden istediğimiz amfi, pedal, kabin, mikrofon seçeneklerini ayarlayarak istediğimiz tonları veya modellemeleri seçebiliyoruz.

Bilgisayarın 2.1 Logitech hoparlörüne kulaklık çıkışından aleti bağladım. Amplitube'dan güzel sonuçlar alıyorum. Gayet tatminkar, ses kartı ciddi anlamda güzel. Bunun dışında mikrofon özelliğini deneyemedim, bir mikrofon edinmem lazım. Şimdi kayıt alabilmek adına hangi programla neler yapabileceğimizi anlatayım biraz da:

1) Amplitube - Ses kartımızı bağladık, gitarımızı taktık, Apple cihazımızdan Amplitube'u açtık. Alt menülerde Song seçeneği var, oraya girerek müzik kütüphanemizden kendi şarkılarımızı, backing track'lerimizi seçip programa import edebiliyoruz. Program import ettikten sonra bu şarkıların üzerine gitarımızı çalıp kaydetme şansımız oluyor.

2) Garageband - Ses kartımızı bağladık, gitarımızı taktık. New Project diyip buraya iTunes kütüphanemizden şarkı ekliyoruz. Sonra da bu şarkıyı bir enstruman gibi görüyoruz. Bunun altına kendi gitar amfimizi seçip ekliyoruz ve kaydediyoruz. İki enstruman varmış gibi kayıt alıyor ve sonuca ulaşıyoruz.

3) Peavey Ampkit - Yine Amplitube gibi bunun da aynı ayarlarıyla şarkıları kayıt edebiliyoruz diye düşünüyorum, lakin o programı çok detaylı incelemedim.

Ses kalitesi olarak gerçekten çok tatminkar. iRig ve Peavey Ampkit de güzel evet ama bu alet onlardan bir adım daha ötede. iRig veya Ampkit'iniz varsa bu alete geçmenize çok gerek yok, ama sıfırdan alacaksanız ben bunu önerebilirim. Tascam iyi bir firma, internette de güzel yorumları mevcut.

Sorusu olan olursa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince. Bu şekilde kayıt alan arkadaşlar varsa, farklı aletlerle de olsa, deneyimlerini paylaşırlarsa güzel olur.

Herkese iyi forumlar.

Mert.
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Ipad + Tascam iXZ ile Kayit Yayınlayan mistreated4u Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal