Ditto 2x
  • Cort X-1'e Modifikasyon Macerası (Operasyon İksbir!)

   Öncelikle işlemde sayısız yardımı bulunan Orçun Sipahi'ye Teşekkürler.

   Konuyu açmak ile açmamak arasında epey düşündüm. Ama modifiye konusunda forumda açılan saçma sapan konulara, sorulara biraz açıklık getirmek istedim.
   Projenin adı Cort X-1 marka gitarımızı modifiye http://www.gitardersivideo.net/images/smilies/pis.gif etmek. Ben de çoğu mantıklı insan gibi böyle bir gitarı modifiye etmeyi pek doğru bişey olarak görmüyorum fakat hem kaybedecek birşeyimin olmaması, hem de teknik imkanımın (atölye, alet vs.) olması beni bu işe doğru sürükledi.
   Amaçlanan uygulamalar:
   1- Boya ve cila
   2- Manyetik güçlendirmesi
   3- Killswitch entegrasyonu
   4- Pek bir işe yaramayan Ton potansının iptali
   5- 17-24 perde arası Scallop uygulaması

   Bu işlemlerden Cila ve scallop uygulaması haricinde olanlar şuan gitarda mevcut durumda. Şimdi işi sırasıyla anlatma vakti.

   1- Boya ve cila:
   Boyayı yapmadan önce, mevcut kırmızı boyayı sökmek gerektiğini anladım. Gitarın üstündeki bütün aksamları söküp kaldırdıktan sonra kırmızı mat boyayı 160 ve 120 kum zımparalar yardımıyla başladım kazımaya. Bileğim yoruldu ayrı dert, boyanın altındaki astarla birlikte 2.5 mm kaplamayı sökmek ayrı dert. Neyse ki 2 gün boyunca çalıştıktan sonra boyayı sökmeyi başardım, gitar natural haline geldi. Normalde tekrar boya vurmak için gitarı bu halde 2-3 gün bekletmek gerektiği söylenir. Ama elimizdeki 120 $lık bir cort http://www.gitardersivideo.net/image...es/biggrin.png
   İnternetten sipariş ettiğim Henkel Floresan Yeşil Sprey boya yardımıyla gitarı boyadım. Normalde 1 kutu sprey boya bu iş için hayli hayli yeterli. Ama ben tecrübesizliğimden kaynaklanan bir talihsizlik yaşadım ve gitarı açık havada boyadım. Bu da spreyden çıkan boyanın gitara değil de sağa sola savrulmasını sağlayarak boyayı adeta uçurdu. Siz siz olun böyle yapmayın. Kapalı Bir ortamda bir vantilatör ve bir bardak ayran ile bu işi kolayca görebilirsiniz http://www.gitardersivideo.net/image...s/thumbup1.gif .
   Boya tamamlandıktan sonra hiçbir yere temas ettirmeden gövdenin kurumasını sağladım.

   2- Manyetik güçlendirmesi:
   Aslında pek güçlendirme denemez ama eski stock manyetiklerden daha iyi sonuç verdiği gayet açık olan Orçun Sipahi'nin hediye ettiği Kapalı manyetiği köprü pozisyonuna taktım. Eski manyetiklerden daha keskin (tam da benim istediğim bir thrash tonu) elde etmek mümkün oldu ama sustain 0.3 saniye azaldı diyebilirim. Onun haricinde başka bir sorunla karşılaşmadım. Şuanki manyetik hem clean, hem drive tonlarında bu düzeyde bir gitara göre gayet başarılı.

   3&4- Killswitch entegrasyonu ve Ton potansı iptali :
   İkisini birlikte yazmak istiyorum çünkü ikisi birbiriyle ilişkili. Gitarda tone potansını pek gerekli bulmuyordum. açıkçası kaliteli bir potans da olmadığından tona pek etkisi yoktu o yüzden ben de tone potansını iptal edip yerine kill-switchi koymak istedim. Ancak gitarda kullandığım kill switch biraz daha farklı oldu. alışılmış killswitchler devreye genelde jaka giden kablodan bağlanıyor, fakat ben tone potansının yerine bağladım. Ve alışılmış toggle tip switchden değil, basınca gitarı susturan, elini çekince tektar gitarın sesini devam ettiren yaylı switchden kullandım. yani kapı zilleri mantığının tam tersi. Bu switchi bulmak kolay olmayabilir ama babam elektrik mühendisi olduğundan zorlanmadım http://www.gitardersivideo.net/image...es/biggrin.png

   Söyleyeceklerim bu kadar. Gelişme oldukça, gitarı daha çok mahvettikçe konuya eklemeler yapacağım. Umarım bu konuda kafası karışan arkadaşlara yardımcı olmuştur bu yazı. Bu da gitarın son halinden bir fotoğraf. Müzikli günler.
   https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...97471408_n.jpg

   Edit: Scallop işlemi tamamlanmıştır.
   https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.n...98398616_n.jpg
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Cort X-1'e Modifikasyon Macerası (Operasyon İksbir!) Yayınlayan Kazım Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal