Ditto 2x
    • Barber B-Cool Custom Incelemesi

Arkadaslar merhaba.Bir suredir paylasmak istedigim bu incelemeyi yazmak icin henuz firsat bulabildim.Cok keyifli bir pedal umarim almayi dusunenlere ve kullananlara yardimci olur bu inceleme.
      http://medias.audiofanzine.com/image...ool-130475.jpg

Pedal bir overdrive pedali ve uzerinde 3 yollu bir swich ve 2si push pull olan 4 knob bulunduruyor.9-18 volt ile calisabiliyor.Cogumuzun bildigi uzere fazla voltaj uygulandigi zaman overdrive ureten unitelerdeki clean headroom artiyor.Yani pedal daha zor overdrive vermeye basliyor.

Gorunen 4 knobun disinda ise pedalin icerisinde 4 adet trimmer pot bulunuyor.Bunlar ise 'Bass' , 'Note Shape' , 'Midrange' ve 'Presence' seklinde etiketlenmis durumda.

Kisacasi pedal cok cok karisik gibi gozukmekte.3 yollu bir swich ve 2 si push pull 8 knob ile muhattap olmaniz gerekiyor.Incelemenin biraz gecikmesinin bir sebebi de bu.Bir gunde denenip anlasilacak bir pedal degil kisacasi.

Oncelikle bu knoblarin islevleri ve nasil sonuclar verdikleri ile ilgili bir miktar bilgi vermek istiyorum.Kullandigim ekipman ise sirasiyla Fender Gilmour Strat-->Line 6 FM4-->Dunlop Cry Baby-->Barber-->Empress SDVM-->MXR Micro Amp-->Peavey Classic 30.

Dynamics Knob;

Oncelikle bu knob ile baslayip tone knob ile devam istiyorum.Cunku diger knoblari etkileyen durumlari var.Dynamics knobu overdrive karakterinin tusenizle uyumundan sorumlu bir knob gibi.Arttirdiginiz zaman tonda toparlanma ve ciddi bir netlik olusuyor.Dusuk ayarlarda daha zayif ve punchy tabir ettigimiz tondan uzak bir tonla karsi karsiya kaliyorsunuz.Cok fazla kullanilan tonlar alamiyor ve gain acarak suslemelik smooth tonlar elde edebiliyorsunuz.Ama funkvari calim icin biraz daginik kaliyor diyebilirim.

Tone Knob ;

Tone knob anlasilacagi uzere basit EQvari bir knob.Menzil olarak bence yeteri kadar genis.Her ayarda tone knob ile seste bozulma yasamadan oynayabiliyorsunuz.

Pulled Dynamics/Tone Knob ;

Tone ve dynamics knoblari cekilebilen knoblar.Cektiginiz zaman islevleri bir hayli degisiyor.Firma bu knoblar cekilince 2 farkli eq knob haline geldigini soyluyor.Benim gozlemledigim fark ise cekilen knoblarin volume miktarini inanilmaz sekilde arttirmasi oldu.Bunun disinda yeni eq duzeni daha crunchy daha fazla overdriveli bir ton sagliyor.Buna ragmen yakalayabildiginiz tight tonlar kadar yine daha gainli round tonlar da yakalayabiliyorsunuz.Fakat bu knoblar inikkenki hacim algisi degisiyor.Ton yine fazla hacimli ama bahsettigim o netlik ve hissiyat biraz kayboluyor.Bu kayip kabul edilebilir seviyelerde fakat knoblar normal pozisyondaykenki hacim gereginden fazla olacak sekilde ayarlanabiliyor.%140 civari bir hacimle tonu dinliyor ve herhangi bir karisiklik olmadan tertemiz bastiginiz akorlari ve notalari duyabiliyorsunuz.Bu sebeple ben pedali %80 knoblar inik vaziyette kullaniyorum.Biraz gain ihtiyacim olmasa zaman zaman hic kullanmayabilirim bile.

Gain Knob ;

Gain miktarina karar veren knobumuz.Pedal zaten standarttan baya dusuk gain veren -knoblar inik pozisyonda tabi ki- bir pedal.Bu sebeple gain miktarindan cok bu knob da benim icin bir dynamics knobu.Kullandigim amfinin headroomu cok yuksek degil.Bu sebeple pedal normal duzende gain ihtiyacimi daha rahat karsiliyor.Boylece pedaldan istedigim kadar gain acma sansim oluyor.Az acinca az kalmiyor cok actigim zaman da fazla bir gain verip rahatsiz edemiyor beni.Sabit olmayan tek ayarim gain diyebilirim.Ne calacaginiza ve nasil calmak istediginize gore gaini her ayarda kullanabilirsiniz bence.

Volume Knob;

Bildigimiz volume knob.Onceden belirttigim gibi push pull pozisyonlar arasinda ses seviyesi farki fazla ve bence pedali pulled pozisyona gore ayarlamislar.Normal duzende ses cok az kaliyor ve bu sebeple yuksek volume ayarinda kullaniyorum pedali cogunlukla.Ozellikle FM4 den sonra gecis yaptigimda ses seviyesi cok dusuk kaliyor.Yada fm4 ile beraber kullanmak istersem pedal acilinca ses cok fazla kisiliyor.Ama range olarak fazlasiyla yeterli volume olarak saat 1i gecmedim diyebilirim.

Gelelim trimmer potlara.Bunlarin etkisi cok rahat hissedilebiliyor cok uzun yazilabilir hakkinda ama sikici olur okuyanlar icin diye dusunuyorum.Bu sebeple trimmerlarin pedalda begendigim ve kullandigim yonu ile ilgili bilgi verecegim.Zaten etiketlerindeki islevleri yapiyorlar genel mantik olarak yazilandan cok uzak degil.

Note Shape Trimmer ;

Tonu daha odakli veya daha round hale getirmeye yarayan bir trimpot kendisi.Ben genellikle daha round tonlar aradigim icin bu ayari %80-90 civarinda round pozisyona getiriyorum.Ayrica knoblar cekiliykenki hacim kaybini roundlastirarak engellemeniz de mumkun.

Bass Trimmer ;

Bass trimmer knoblar inikken cok kafanizi kurcalayacak bir knob degil.Rahatca ayarlayabiliyorsunuz tepkisi diger pozisyona gore daha az diyebilirim.Knoblar cekildiginde gelen tizligi dengelemek icin ise hassas bir bass trimmer ayari gerektigini dusunuyorum.Soyledigim hacim kaybi bu sekilde de hayli azaltilabiliyor.

Midrange ;

Pedalin kullanacagi mid diye tabir edilen(yanlis hatirlamiyorsam 300-5000Hz arasi) frekanslarin araligini belirleyen bir knob.Cok ozel bir tercihim yok fakat dar bir midrange ile calmiyorum genellikle.Round tona punch eklemek icin bence yuksek ayarda kullanilmasi dusunulebilir.

Presence ;

Presence ise bu saydigimiz ozelliklerin tumunu ne kadar yogun istediginize karar veren bir trimmer.Bence presence etiketi uygun olmus bu trimmer icin cunku belli bir seviyeye kadar ayarlariniz arasindaki dengeyi bozmadan daha yogun bir sekilde pedalin karakteristigini one cikariyor.Cogu presence etiketli knobdan daha basarili buldugumu soylemeliyim.

3 yollu toggle switch ;

Bu swich ise pedalin bircok amfi ile iyi gecinebilmesini saglamakta.Mantik olarak alinan overdrivein ne kadar simetrik olacagina karar veriyor.Preamp veya poweramp karakterinde kirilmalari ayri ayri tercih edebiliyorsunuz.Overdrive karakterini gercekten guzel simule etmisler diye dusunuyorum.3 ayari da tercih ettigim oluyor.

Toparlamam gerekirse Barber B-Cool Custom cok hos bir low gain overdrive pedali.Fiyati 160 USD yurtdisinda ve bence bu fiyata alinabilecek en guzel od pedallarindan bir tanesi.Kesinlikle Tubescreamer aratmiyor bana.Hos bir modernligi de var.Tweed amfilerle iyi anlastigini dusunuyorum ama bir blackface daha iyi olacagini dusundugum icin denemeyi iple cekiyorum.Mehmet Abi de blackface ile kullanmis olsa gerek yorumunu bekliyorum daha aydinlatici bir inceleme haline gelmesi icin

Umarim ilgilenenlere faydali olmustur.Okuyan herkese tesekkur ederim
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Barber B-Cool Custom Incelemesi Yayınlayan AtAvratStrat Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal