Ditto 2x
    • Zoom MS50-G Multi-Effects Stompbox

Merhaba, bugün bu ürünü aldım. Hemen bir inceleme koyayım, yeni ve güzel bir alet, belki almayı düşünen varsa fikir edinmiş olur dedim.

http://img.musicworld.bg/big/2/4/7/41742_1.png

Zoom’un yeni nesil ürünlerinden biri, yeni çıktı sayılır hatta.

Zoom G3 ve Zoom G5 modelleri piyasada çok konuşulan modeller şu anda. Efekt ve drive tonlardaki kalitesi, modelleme konusundaki başarısı, built-in ses kartı hadisesi, dahili looper gibi özelliklere sahip olması ve bu işleri hakkıyla yapması; Zoom’u bu ara çok konuşulan bir marka yaptı.

Zoom MS50-G modeli ise, pedal boyutlarında çıkan ilk Multi-Effect ürünü. Fiyat/performans çılgını da diyebiliriz. İçinde 8 amfi modellemesi, 47 pedal modellemesi, 50 patch kayıt hafızası, Tap Tempo, Auto Chromatic Tuner, pille çalışma desteği, Usb girişi, Stereo çıkışı mevcut. Boyut olarak Boss pedallarla aynı boyda olan bu alet; aynı anda 6 tane pedal kullanabilmenize olanak veriyor. Örneğin 6 tane efekt pedalını bu alet içerisinden açıp, hepsini aynı anda “On” duruma getirebiliyorsunuz. İsterseniz amfi modellemesi açıp üzerine pedallar açabiliyorsunuz. Sıraladığınız pedalların sırasını yani FX Chain’e müdahale edebiliyor, istediğiniz pedalı istediğiniz yere koyabiliyorsunuz. Yani 1 Amfi + 5 pedal, ya da direk 6 pedal şeklinde, tıpkı bir processor gibi kullanabiliyorsunuz. Duyurulan yeni yazılım güncellemeleri ile pedal sayıları artıyor, bazı sorunlar çözülüyor. (G3 ve G5’te böyle oldu.)
      Daha detaylı özellikleri için link verelim; buradan hangi pedal ve hangi amfileri modellediği görebilirsiniz.

http://www.zoom.co.jp/products/ms-50g

Her ürünü almamızda bir amaç var, ben bu ürünü efektleri için aldım. G3 kullanıp sattığım zaman üzerindeki efektleri çok beğenmiştim. O yüzden bu aleti alıp çeşitli efektleri bu alet üzerinden kullanmak çok mantıklı geldi. Nakitte 110$ gibi komik bir fiyata bu ürünü alabildiğimiz için, “olmazsa da satarım, sorun değil” mantığıyla yaklaştım ve satın aldım. Hani Chorus pedalı fiyatına kaliteli bir multi-effect ürünü alabilmek büyük bir şans.
      Setup’ımda lambalı amfi kullanıyorum, Reverb ihtiyacımı amfiden; drive, delay, compressor gibi ihtiyaçlarımı analog pedallardan karşılamaktayım.

Amfi modellemeleri konusunda fena değil, açıkçası bu açıdan G3 ve G5 de çok başarılılar. Bu alet de aslında onların yaptıkları işi yapabiliyor ve açıkçası iyi bir şekilde yapabiliyor. Amfi kullandığım için bu özelliğini pek kullanmadığım için yorum yapmıyorum ama denediğim kadarıyla fena değil. İnce ayarlarla tabiki daha iyi tonlar elde edilebilir.
      Drive tonları, hiç fena değil, hatta bazıları ciddi anlamda çok güzel. Örneğin Booster pedalı gerçekten çok başarılı, Boss DS-1 modellemesi oriijinalinden daha güzel. Rat, Tubescreamer modellemeleri de gayet kullanışlı ve başarılı olmuş.

Modulation efektleri ise çok güzel, hani bu konuda iyiki almışım dedim. Fiyatına göre olmasının dışında normal pedallara oranla da gayet güzel efekt kalitesi var. Delay ve Reverb’ü çok iyi. Yabancı forumlarda Reverb modellemelerinin bazılarının, orijinal ürünlerden daha iyi olduğu bile söyleniyor.

Spring Reverb modellemesi çok iyi, çeşitli Delay seçenekleri var ve onlar da çok başarılı.

Chorus, Phaser, Tremolo, Vibe efektleri çok güzel.

Rack Comp adı altındaki kompresör modellemesi de kesinlikle güzel olmuş.

İnternetteki videolarının üzerine küçük ayarlarla yapacağınız değişikliklerle çok daha güzel tonlar ortaya çıkıyor.

Artıları:
      ______
      Küçük, pedal boyutlarında.
      İçinde bir sürü pedal ve amfi mevcut.
      Efekt kalitesi çok iyi. Modulation, Delay ve Reverb’ler çok güzel.
      Tuner’ı çok güzel.
      Drive tonları fena değil.
      Aynı anda 6 pedal açılabiliyor.

Eskileri:
      ______
      Looper yok.
      Hi-gain tonların üzerine Booster eklenince gürültü yapıyor, güncelleme de düzeltilebilir.
      Çalarken ayar yapmak biraz zor.
      Adaptörü yanında gelmiyor, pille geliyor.

Kısacası, “az paraya çok iş” pedalı bu. Fiyatı, performansının yanında gerçekten çok düşük. Herkesin denk gelirse bir şans vermesini tavsiye edebileceğim bir ürün. Sırf can sıkıntısı için bile alınır, ki benim alma sebebim de buydu.

Sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım, çeşitli özellikleri var, daha ben de çözme aşamasındayım.

Teşekkürler.

Mert
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Zoom MS50-G Multi-Effects Stompbox Yayınlayan mistreated4u Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal