Ditto 2x
  • İcat olunan ilk manyetik: P90

   http://i240.photobucket.com/albums/f...ncanAntp90.jpg

   Bu manyetikler, aslında icat olunan ilk gitar manyetikleridir.

   Bir çok insan bildiğini düşünmese de, aslında dinlediği müziklerde bu manyetiklerin sesini epey bilir bir vaziyettedir.

   Yapı olarak:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...l/p90-yapi.jpg

   Gerçek bir p90'ın kapaksız olarak görüntüsü de:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...l/DSC05469.jpg

   Bu şekilde mavi olan iki mıknatıs var. Bu mıknatısların her biri, PAF HBların içindekiler ile aynıdır. Kısacası HBlarda bir tane varken, bunlarda iki tane vardır. Dolayısı ile manyetik alanın daha güçlü olduğunu anlamanız gerek, ve çıkışın da.

   Dolayısı ile bu manyetikler, çıkışları HBlardan bile güçlü tek bobinli, net, ama midli, bası tizi bol, fakat uppermidlerde bağıran, tok ama şeffaf, aletlerdir. Çok güzellerdir açıkça konuşmak gerekirse. Hem fikir olan birinin resmini de asalım:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...ilmour52LP.jpg

   İçindeki mıknatıslar genelde alnicodur (seramik olanlarını da yapıyorlar ama çok genel değil), bobinler de geniştir. Kısacası çok geniş bir manyetik alanda, geniş bir bobin ile algıya sahiptirler. Bu da "büyük" bir ton demek. Tarifini yukarda yapmıştım.

   Tam tonu nedir diye merak ederseniz, Black Crowes Hard to Handle dinleyin, o p90. Veya Black Sabbath ilk albümler, the Who Live At Leeds, veya Mississippi Queen...

   Fiziki şekil olarak iki cinsi bulunur. Aslında sadece kapak açısından. Yukardakiler gibi soapbar veya aşağıdaki gibi dogear. Ama kapak altında aynı manyetik vardır, dolayısı ile sadece plastik kapak farkı:

   http://i240.photobucket.com/albums/f...tp90DogEar.jpg

   B
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Elektrik Gitarların Elektronik Devrelerine Giriş: Manyetikler Potanslar Kapasitörler Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle
   Comments 4 Comments
   1. Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Barış Şahin -
    Abi aslında daha da eskisi var. George Breed'e ait 1890 yılından bir patent var bu konuda ve Rickenbecker'ınkinden bile çok daha eski (US Patent numarası 435,679)

    Hatta;

   1. Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Dr. Barlo -
    Barış Şahin,

    Giriş seviyesinde yazılmış, ve genel ve hafif bir girizgah olan bu makalede bahsettiğiniz iki manyetik de gereksizdir. Zira günümüzde kullanılan manyetiklerin fiziksel unsurları ile pek alakalı değillerdir. Ve dolayısı ile günümüzdeki bilinen hali ile manyetiklerin atasının p90lar olduğu da ortadadır.

    Daha fazla ve keskin bilgi dilerseniz:

    http://www.gitarpedal.net/forum/showthread.php?18759

    Bilginize.

    B
   1. Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Dr. Barlo -
    Mertay Çiçek,

    Charlie Christian manyetiği fiziksel olarak blade p90dır, her ne kadar mıknatısları ve bobin tel kalınlığı sonraki kardeşlerinden farklı olsa da... Alttaki linkte resimlerini daha yakından görebilirsiniz.


    http://www.vintagevibeguitars.com/pickup_sc.html#

    Temelde vida yerine bir "blade" vasıtası ile manyetik alanı yukarı taşır. Gerçi ilk icat olduğu durumda montajda kullanılan iki büyük parça mıknatısı ama zamanla bu güncelleniyor.    Bu şekli orjinal hali. Daha sonraları iki bar mıknatıs ile üretiliyor.

    Fakat temelde bir p90. Haliyle de, giriş seviyesindeki bir yazıda da bu detayları vermenin pek alemi yoktur. Daha fazla ve keskin bilgi edinmek isterseniz:

    http://www.gitarpedal.net/forum/showthread.php?18759

    Bilginize.

    B

  gitarpedal