Ditto 2x
    • Ibanez RG1527 Petrucci Upgrade

7 Tele geri dönüş yaptım ahali.

If you taste seven,never go back. (Kafiyeli olmadı ama olsun )

Bu başlıkta dilim döndüğünce bu gitardan ve üzerinde yapılmış/yaptığım değişikliklerden,beklentilerimi karşılayıp karşılamamış olmasından bahsetmek istiyorum.Öncelikle genel özelliklerinden gireyim,gitar 24 perde,Ihlamur gövde,Rosewood tuşe ve Edge Pro 7 köprüye sahip.Sap ise Wizard-7 profilinde.

Bu gitar karşıma çıkmadan önceki amacım 24 perde bir Ibanez Premium alıp Petrucci set takmaktı ve bu gitarı sadece spor/shred işleri için bir kenarda tutmaktı.Lakin 1527'yi alma şansı doğunca tercihimi bu yana kullandım.Zira sıfır premium,üzerine petrucci set vs. bana baya maliyetli olacaktı.

Gitar üzerinde Dimarzio D-Sonic Bridge ve Air Norton Neck manyetikleri ile bana geldi,klasik RG switching fakat biraz daha petruccivari bir kombinasyon ile bağlanmış fabrika çıkış olarak.Şöyle ki ;

1-Bridge
      2-Bridge + Neck (Inner Coils Parallel)
      3-Bridge + Neck (LP Orta Pozisyon)
      4-Neck (Parallel)
      5-Neck

Varolan kombinasyon gayet güzel aslında,hele ki 2.pozisyon direkman Petrucci clean pasajlar diyorum.Ammavelakin geliştirme imkanım varken birkaç işe giriştim.Öncelikle Dimarzio EP1112 Multipole Megaswitch ve Dimarzio 500K Push Pull potanslar aldım,volume ve tone potları sırasıyla split ve parallel için kullanılacak.Ayrıca kapasitörleri de elimde olan Orange Drop'lar ile değiştirdim.

Hadi dedim bütün bunlarla uğraştım bari Jack giriş kısmını da Dimarzio Switchcraft jack ile değiştirdim ki tam olsun bir daha uğraşmayalım.

Manyetik pozisyonlarından bahsetmeden önce D-Sonic + Air Norton ikilisine değinmek istiyorum,önceden JPX7 üzerinde Liquifire + CrunchLab kullanmış biri olarak bu manyetikleri daha çok sevdiğimi belirtmek isterim.Zira bunlar bana daha bir DreamTheater geldi,Petruci signature ise sanki daha yelpazesi geniş bir set gibi duruyor.Genel olarak pek DiMarzio seven bir yapıda olmasam da bu gitarı öncelikle Petrucci ve DreamTheater (MarcoSfogli'de olur hani ) işlerine ayırdığımdan bu manyetik kombinasyonunun olmasına karar verdim.

D-Sonic'ten bahsedecek olursam,diğer maun LTD'de bulunan SH-4'e göre daha net,daha derli toplu ve parlak.Lakin SH-4 teki o "hairy" durumu yok,SH-4 daha bir cırtlak ve "beni hot rod marshall'a tak" diyor,pek bir klişe olacak ama D-Sonic daha "steril" , neyse bizim istediğimiz bu zaten bu gitarda.Birkaç denemeden sonra tamam dedim bu köprüde kalacak,değiştirmiyorum.Köprü manyetiği konusunda söylemek istediğim bir diğer şey ise internette bu manyetik hakkında tartışmalar olduğu,efendim D-Sonic'in Blade manyetikli kısmı köprüye mi bakmalıymış yoksa sap'a mı? Bu bana biraz Kemal Sunal ve Şener Şen'in "hortum mu kıble mi" durumunu hatırlatsa da biraz araştırdım yine de.Petrucci blade manyetiği neck'e bakacak şekilde kullanıyor standart tuning'li gitarlarında,ama bazı 7tel ve Drop tuningler'de köprüye bakılı taktığı da olmuş.

Demem o ki efenim siz standart pozisyonda, yani blade kısım köprüye bakacak şekilde takın,zira DiMarzio'da önerilen odur.Petrucci ile aynı ekipmana vs. sahip değiliz,birebir amaçsızca kopyalamak olmaz gibi geliyor.

Air Norton'a gelecek olursak,bu manyetik gerçekten SH-2 den bile net (yalnız net dediysek SH-2 gibi şıngır mıngır değil biraz boğuk bir manyetik) diyorum ve biraz çıkışı düşük gibi geldi bana,zira köprüden direkman neck'e geçtiğinizde bariz bir azalma oluyor seste,tabi bir single gibi değil,ama ciddi anlamda net ve tane tane.Çok uğraşmadan şaaak diye Petrucci neck tonu karşınıza geliyor.Bütün round, ve 8-bit atari sound'u gibi hissiyatıyla hemde.Tuğberk'in de dediği gibi 90' sonu 2000' başı Petrucci tonu Air Norton'da ki ben Liquifire'dan daha çok sevdim kendisini.İlk başlarda ikide bir "ulan tonu mu kapattım diye" elimi potansa atsam da alıştım tonuna,haffiten genizden gelen bir boğukluk var bu manyetikte.Neye benziyor derseniz,Petrucci'nin Lost Without You adlı parçası derim,direkman Air Norton tınlıyor.

Manyetiklerden de bahsettiğimize göre şimdi aklımdaki kombinasyonu söyleyeyim,ben bu gitara direkman JPX7 deki switching'i uygulamak istiyorum.Ki Jackson PS-4 Modifiye Projesi başlığında da belirtmiştim resimle.

http://i1123.photobucket.com/albums/...tchingMode.png

Yani şöyle ki ;

1.Köprü Humbucker
      2.1 ve 4 Paralel
      3.Sap+Köprü Paralel (Klasik LP Orta Pozisyon)
      4.2 ve 3 Paralel (Karakteristik Petrucci Clean)
      5.Sap Humbucker

Dimarzio EP1112 MultiPole MegaSwitch ;

http://i1123.photobucket.com/albums/...ert/switch.png

Bunlara ek olarak Volume potansını humbucker'ları split yapmak için,tone potansını da humbucker'ları parallel kullanmak için ekletmeyi planlıyorum.GuitarTech Levent Hocaoğlu'na mesaj attım kendisi halledebileceğini söyledi ve parçaları tamamlar tamamlamaz ona götürüp bırakacağım gitarı.

Gitarın kendisine gelecek olursak,baştan bir Ihlamur antipatim olduğunu belirtmem gerekir sanırım.Hatta bir daha Ibanez alırsam sadece JEM7VWH olur demiştim kaç kere,lakin dayanamadım,ama gitarı denediğimde ciddi anlamda titrediğini hissettim ve almamdaki en büyük etken o oldu.Çıplak tenle çalındığında biraz gıdıklanma oluyor cidden (vuhuu beybi...)
      Ki bu da gitarın akustik sesinin gayet iyi olması demek oluyor ki amfisiz çaldığımda bile hatrı sayılır bir ses çıkıyor gitardan.

Birde petrucci'nin 7telli ıhlamur modellerinin olması bu önyargımı kırdı,sanırım birazcık düzgün tarafına denk gelince çok da kötü bir ağaç değil gibi.En azından bol bol suratta patlayan basları var gitarın.

Ben aldığımda üzerinde 0.09 tellerle geldi alet,diğer gitarımda 0.10 olduğundan çalımı çok tatlı geldi açıkçası,lakin 7. tel biraz boing-boing olmakta,fazla djent tınlamakta.Bir ihtimal bunda da 10-56 yapabilirim,elimde bir takım daha 0.09 7 tel var onu da öldüreyim bir daha düşüneceğim

Bu gitar beklentimi karşıladı mı? EVET!

Lakin eksik olan şey Mark V,onunla tam olacak sanırım.JPX'i satmamın nedeni buydu tam olarak,aynı işi yapabilecek daha ucuzu varken signature'ın bana lüks kaçması.

Şuan için böyle aklıma geldiği gibi yazdım.Soracaklarınız varsa çekinmeyin yazın,paylaşalım,geliştirelim,düzeltelim.

Saygılar.
      KeremOktay likes this.
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Ibanez RG1527 Petrucci Upgrade Yayınlayan Mert Yılmaz Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal