Ditto 2x
  • Bare Knuckle Black Dog

   Bugün elime ulaşan bu manyetikleri tanıtmak için bir başlık açayım dedim. Bir süredir ülkemizde oldukça gündemdeler, bakalım neymiş ne değilmiş .

   Bare Knucke Pickups, (Bundan sonra kısaca BKP) sipariş üzerine ve elde imalat yapan bir firma. Ürünlerinin kullanılan malzemelerden ölçülere, akçaağaç takozlardan(maple spacer) kalıp izlerine kadar vintage-correct olduğu iddiasındalar. Açıkçası PAF replikası bir manyetik aramadığım için o detaylarla o kadar da ilgilenmiyorum, sağlıklı olsunlar bana yeter .

   Manyetiğe gelmek gerekirse,

   Black Dog; BKP'ye göre Vintage Hot sınıfta bir manyetik. Sitede köprü 9.5KΩ, sap ise 7.7KΩ değerlerde belirtilmiş. Her ikisi de Alnico V mıknatıslı. Kendi tanımlarına göre agresif, throaty, derin baslara, kaslı midlere ve akıcı tizlere sahip, PAFlardan biraz daha yüksek çıkışlı bir manyetik. Polysol kaplı tel kullanılmış(kalınlık bilgisi yok). Tek notalarda bile ağırlığını ve zenginliğini korurken akorlarda da nota ayrımını kaybetmeme iddiasında.

   Bu iddialı farklı gitarlarda test etmeden önce siparişimiz ulaştığında elimize neler geçiyor bir bakalım:

   http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphoto...31681814_n.jpg
   http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphoto...21262981_n.jpg
   http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphoto...43770778_n.jpg

   İki manyetik, böyle bir kutu içerisinde geliyor. Kutunun altında model işaretlenmiş, yan tarafta ise seçtiğim opsiyonlar işaretli. Elimdeki tüm gitarlara uyması açısından 4 kablolu, kısa bacaklı ve 53mm(Trembucker, F-Spaced vs) olarak seçtim. Bobinlerin her ikisi de krem renkte ve eskitme işlemi gördüler. Bu aşamada BKP, benim de bir çok kişinin sevgisini kazanmış durumda, siparişiniz üzerine imalat yapılacağı için stokta ne varmış ne yokmuş bakmak durumunda değilsiniz.

   Bu arada siparişi vermem ile manyetiğin kargoya verilmesi arasında sadece bir haftasonu süre vardı, Cuma siparişi verdim, Pazartesi kargo yola çıktı.

   Kutu içeriğine gelirsek,

   http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphoto...69717307_n.jpg
   http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphoto...69810932_n.jpg

   Bardak altlığı ve sticker oldukça hoş detaylar. Bağlantı şemasını gösteren kağıt da standart ancak kutuya ekledikleri pena ve 10-46 Rotosound tel seti kesinlikle beklenmedik birer süpriz(Daha önce de sipariş verdiğim için bekliyordum aslında da neyse ;) ). Bu arada öğreniyoruz ki manyetiklerimiz köprü 9K, sap ise 7.7K değerlerinde. Bobinler sanıyorum asimetrik sarım(bir bobin diğerinden daha çok sarımlı) ancak az sonra belirteceğim sebepten dolayı bunu test etme şansım olmadı.   Ve sonunda manyetiğin kendisi,

   http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphoto...01657343_n.jpg
   http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphoto...91850079_n.jpg
   http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphoto...20911151_n.jpg
   http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphoto...46555957_n.jpg
   http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphoto...13313648_n.jpg
   http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphoto...29687684_n.jpg
   http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphoto...54616763_n.jpg


   Gören bazı arkadaşlarım orijinal PAF manyetiği aldığımı düşündüler. Bence hiç fena değil, ancak daha iyilerini de görmüştüm. Manyetiğin alt kısmının işlem görmemiş olması biraz komik duruyor.

   Bu aşamada dikkat çeken diğer bir detay, Duncanlarda Kırmızı-Beyaz çiftinin yerine geçen Yeşil-Beyaz kablo çifti hazırda birbirlerine lehimlenmiş ve yalıtılmış durumdalar. Bir miktar lehim işinden kurtaran, hoş bir detay. Kablo renklerinin bildiğim tüm markalardan farklı olduğunu da şu arada eklemiş olayım. Bobinleri teker teker ölçmemiş olmamın sebebi de bu, sökmeye üşendim yalıtımı . Ayrıca köprü ve sap manyetikleri kablo uçlarında ayrı ayrı etiketlenmişler. Güzel şeyler bunlar.

   Bir can sıkıcı detay ise montaj için verdikleri yaylar ve vidalar. Vidaların kafası da eskitme işlemi görmüş, çok şık, ancak malesef yıldız değil, düz tornavida için yapılmış vidalar kullanmışlar. Şahsen hiç sevmem, yıldız kafa olanları ayarlayacak tornavida bulmak çok daha kolay çoğu zaman. Yayların ise boyları can sıkıyor. Uzun bacaklı manyetikler için çok uygun olabilirler ancak vidaların ufacık kalmalarından da tahmin edebileceğiniz gibi, bu kısa bacaklı manyetikte montajda can sıkabilecek kadar uzun yaylar kullanmışlar. Daha önceki montajımda defalarca kez elimden kaçırmıştım, bu sefer daha tecrübeliydim ve 3 denemede çerçeveye takabildim.

   Şu aşamada manyetikleri gitara takıp size tonlarından bahsetmem gerekiyor.

   Ancak bunu bir iki gün sonrasına bırakıyorum . Önce biraz dinleyelim, çalalım, alışalım.

   Hevesinizi iyice kursağınızda bırakmak için bir iki video ile bitireyim hatta,

   http://www.youtube.com/watch?v=JIlkNeqd0MY
   http://www.youtube.com/watch?v=TVpmyEkHrTw
   http://www.youtube.com/watch?v=DUgKdj3gtbU
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Bare Knuckle Black Dog Yayınlayan obican Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal