Ditto 2x
  • Peerless Guitars Jazz City

   http://www.peerlessguitars.eu/commun...26_509x766.jpg

   http://guitarsnjazz.com/products/pee...lid/jazz-city/

   http://www.jazzguitarzone.com/jazzcity.html


   Bugün bu gitarı baya bir kurcalama fırsatı buldum. Kore üretimi bu gitarın işçiliğini çok iyi bulduğumu ilk olarak belirtmek istiyorum. Fretler olsun, binding'ler olsun gerçekten işçilik çok düzgün. Şu an için TR fiyatını bilmiyorum (Senkop getiriyor) ancak yurt dışı fiyatlarına bakarak fiyatının hakkını veren bir gitar olduğunu söyleyebilirim. Elektronik ile ilgili bir şey söyleyemiyorum, kabloları görebileceğim bir yere çekmekten fazlasını yapamam böyle bir gitarda.

   İlgili linklerde mevcut, ama hemen kısaca yazayım: Gövde ve sap maple, klavye rosewood. Gövdede benim tabirimlie 'satin' ama üreticiye göre 'non-gloss' bir cila var ki, ben böyle gitarı çok parlatmayan cilaları çok seviyorum. Daha bir ağaca dokunduğumu anımsatıyor, zaten ağacı hissetmeyecekem de gidip Dan Armstrong çalarım (laf da sokarım arada). Bence bu gitarlardaki en önemli detaylardan biri de bridge ve tailpiece'in tahta olması, ki bu gitarda rosewood kullanılmış. Manyetik aklımda kalan bir soruydu, ancak linklerde yazan Epiphone 57 Classic Alnico V olduğu. Bunu bilmiyorum, yani piyasada Epiphone adı altında manyetik satılıyor mu, yoksa Epiphone'larda kullanılan fason üretim manyetiğin aynısı mı demek bir fikrim yok açıkçası.

   Çalım, inanılmaz rahat. 17 inch'lik gövde benim gibi ufak tefek adamlara zor gelecektir elbet, ama sap hem profil olarak güzel (Fender U'yu anımsattı bana) hem de fret işçiliği çok iyi. Benim denediğim gitarda tel yüksekliği gayet düşüktü, ki böyle bir gitarda çok da aranılan bir özellik değil ama kaldırıyor yine de.

   Tonları ise, açıkçası gitar model adının hakkını fazlasıyla veriyor. Bana Godin 5th Avenue'yu anımsattı bolca, Kingpin manyetikli olanını.

   Başka gitarlarla 'daha iyi' veya 'daha kötü' diye bir karşılaştırma yapmak yanlış, hele ki tek bir gitarı denediğim bir durumda. Her Peerless Jazz City bu kadar iyi mi onu da bilemiyorum, ancak bu hakikaten güzel bir gitar. Manyetik modifikasyonuna bile gerek yok, olduğu haliyle bence caz çalmak için ideal.
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Peerless Guitars Jazz City Yayınlayan alifocan Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal