Ditto 2x
    • TC Electronic Flashback Delay

http://www.youtube.com/watch?v=UhDbvQt2tFQ

ve

http://www.youtube.com/watch?v=M74Uw_pkNvk

Öncelikle belirtmem gerekir ki ben bu pedaldan ediiyorum, öyle ya da böyle. Boss DD6 var bir adet (Ulaş sağolsun), güzel alet. Benim için digital delayde iyi kötü standart bu pedal idi. Millet çok laf eder ama hakkaten güzel alet eninde sonunda. Ama bu Flashback bunu benim gördüğüm kadarı ile yıktı. Kendisi, yani TC Electronic Flashback bence şu andaki digital delay pedalları arasında standart oldu. Bu kadar basit. Hemen girmiyorum alım satıma, zira Nova Delay ve bu aygıtın X4'lüsünü de denemem lazım. Anlatabiliyor muyum...

Bu arada elde bir adet TC Electronic Nova Repeater var zaten. Hani onu da belirtelim de perspektif açısından.

Bu aletin dertlerinden başlayalım. 100mA gibi bir pil kullanımı var, 55mA Boss DD6. Bu açıdan pili çabuk yer. Pil ile kullanacaksanız aklınızda bulunsun. Bunun yanında pil koyma haznesi de pedalın tabanında böyük bir vidayı açarak olmakta. Ve oraya velcro takacak olursanız (çok takacak yer de yok) pil takmak falan zorlaşıyor. Altta Harmony Central'da başka bir TC Toneprint pedalı için yapılan yorumdan arakladığım fotorafı paylaşayım ki görün:

http://www.drbarlo.com/wp-content/up...3/08/backk.png

Neyse, işte velcro takması o kadar kolay değil. Pil ile kullanacaksanız aklınızda dursun. Başka bir eksisini ben açıkçası görmedim. Güzel alet!

Devamında ... kutusunu açıkça içinden USB kablosu çıkıyor iyi mi! Gitar pedal işi için başka seviyeler valla. İşin dalgası bir yana, daha aleti kutudan çıkartırken gayet sağlam ve kaliteli olduğu direkt bangır bangır bağırmakta. Günümüzde azalan bir unsur gibi geliyor bana. Hani butik bir gitar pedalı gibi beklemeyin ama Boss pedalları gibi zihniyeti işte iyice standardizasyon açısından ileri götürmüş adamlar.

TC Electronic'i bilmeyene hafif anlatmakta fayda var. Bu şirket deli canavar bir ses işleme ile alakalı aygıtlar yapan, stüdyolarda bolca baş köşede bulunan aletlerin üreticisi. Gitar pedal işine daha ziyade üst seviyelerde, gayet fiyatlı aletlerle girmekte idi. GMajor mesela bir örneği, G System vs. Bu şirket delay reverb ve türlü modülasyon işleri açısından yazılım olayını bilmekte kısacası. Digital dünyada da işin görebildiğim kadarı ile en önemli tarafı bu, parçaların kalitesi de zaten iyi. Ortaya o zaman güzel aletler çıkmakta. Ve bu Toneprint hadisesi ile de gitar dünyasına pedal formatında bu aletlerle girdiler. Pedal diyoruz ama dediğim gibi içinden USB kablosu çıkıyor. Yani benim eski Boss DD6 gibi değil aslında. Sadece görüntüsü "pedal" şeklinde bir aygıt. Bu yazıda Toneprint işlerine çok girmeyeceğim, onu daha sonra yavaş yavaş anlatırım daha adam gibi öğrendikçe. Ve pedalı değerlendirme açısından buna çok gerek olduğunu düşünmüyorum.

Kısacası alet gayet iyi. Üzerinde tonla ayar var:

http://www.drbarlo.com/wp-content/up...LAY+LOOPER.jpg

11 delay tipi var. Meşhur 2290 sonra analog sonra tape sonra lofi sonra dyn sonra mod sonra ppong (stereo lazım tabi) sonra reverse (ama garip bir şey neyse...) sonra 40 saniyelik sağlam bir looper ve en son toneprint... Ve aynı zamanda bu her tip delay için 3 tip şekil. Ya tek kök ritmde ya da daha sık feedback almak için. Tam U2 ve Gilmour işleri için ideal, hasta oldum işin bu tarafına. Kısacası epey fazla cinsten delay var.

Benim dikkatimi çekenler özellikle, analog delay tarafı oldu, 2290 dyn veya lofi tarafı da, sonra slap tarafına acaip hasta oldum. Mod favorim değil ama gayet iş görür güzel şeyler yapar bir yer... Benim kullanımımdan dolayı favorim değil diyorum. Sonra looper ... gayet iyi yahu! 40 saniye... Ditto gibi 5 dakika değil elbette ama yine de çok iyi iş görür bir looper.

Yukardaki videolarda da bunları göstermeye çalıştım.

Şimdi iki pedalla olan karşılaştırmasından bahsedeyim hızlıca. Bu ilk karşılaştırma looptan falan değil, direkt amfiye inputtan girmelik bir karşılaştırma. Güç katını temiz tutuyorum, delayin önüne adam gibi bir pedal koyuyorum (Xotic Andy Timmons BB Preamp tam olarak).

Karşılaştıracağım pedalların ilki çok sevdiğim kendi pedalım MXR Carbon Copy. Daha önce mesela sadece Malekko 616 onun kadar güzel sonuçlar vermişti. Ama ben yine de hani dene dene bir yerde basit olmasından da MXR Carbon Copy'i elde tutmuştum. CC diyeyim şuna da bitsin. Neyse, şimdi Flashback CC kadar analog değil elbette. Yani tek tel ile işte lead falan hesabı çalıyorsanız, başka bir tabirle Bonamassacılık veya Gary Mooreculuk oynuyorsanız, malum ton delay ile biraz incelir. Bu illa kötü bir şey değil, ama Marshall 2203 tonunu almışınız... Incelmesini istemeyebilirsiniz. Strat için de aynı şey geçerli. Biraz daha tok ve sağlam gövdeli kalması iyidir. İşte analogların daha "doğal" olması burada. Digitaller fazla çıngır çıngır hatta steril net kalabiliyor bu açıdan ve de inceliyor ton o zmaan. CCde bu yok. İşin komedisi Flashback'i analog ayara alınca da yok. Hala Carbon Copy doğruya doğru biraz daha iyi geliyor bana, biraz daha böyle "büyük" ve organik (ne demekse) gelmekte. (Yukardaki videolarda bunu göstermemişim bu arada, DYN de sabit tutmuşum Flashback'i. Halbuki daha sonra bakınca cidden analogda videoya bile göre çok daha analoglaştı. Bir daha kaydetmek lazım. Analog comparison falan şeklinde...) Fark evde stüdyoda böyle kılı kırk yaran gitarcılar grubunda (alnico 4'ün ne olduğunu bilen tipler arasında) elbette fark edilir. Ama sahnede, hatta grup içinde çalarken... bence kesin duyulmaz. Boss DD6 bu konuda fersah fersah geride, daha bir 80ler hesabı "ince".

Gelelim ikinci pedala. Boss DD6. Bundaki karşılaştırma da yine amfinin inputundan. Amfi de bu arada Fender Blues Jr. Bu sefer analog yerine DYN miydi yoksa 2290 mıydı işte... Değiştire değiştire baktım. Lofi da güzel bu arada. Her durumda buradaki temel karşılaştırma unsuru "Madonna" ritmi dediğim şey.

Madonna Like A Prayer Official Music Video HD SaveYouTube com - YouTube

Aklımdaki bu...

Malum, Stratocaster aslında disco gitarıdır arkadaşlar... hehe...

Bu açıdan Flashback ile Boss DD6'yı yarıştırınca Flashback gayet net ve iyi, bence daha ilerde oldu. Boss DD6 kötü değil, standart. Ama Flashbackteki ses bence daha iyi oldu, biraz ama biraz daha kalın. Ötekisi fazla steril geliyor işte, bu daha "analog" gibi... Neyse, sonuçta yakınlar. Ama Flashback'te öyle ayarlar var ki Boss DD6 yanına yanaşamaz. Bence karşılaştırma çok net. Ve ondan DD6'yı satıyorum arkadaşlar. Hatta bunu yazmadan satmak da vardı da, bize yakışmaz malum...

Neyse ney...

Alet asıl şunu yapmakta:

http://www.youtube.com/watch?v=LHcP4MWABGY

Loopa verince de, benim Türkay'ın yaptığı beyaz amfide Eşref'in kondurduğu süper lambalı paralel loop ile ... Boss dd6 ile olan karşılaştırmalar değişmedi. Flashback'i analoga alınca yalnız, "instant Bonamassa" diyeyim... Tak diye oldu. Stop denen şarkıdaki hadiseleri yok mu, veya Gary Moore hesabı. Çok güzel oldu. MXR Carbon Copy ise looptan çok boğuk ve koyu kalıyor, olmuyor. Kısacası bu konuda Carbon Copy'den daha iyi oldu. Bunu da belirteyim. Yani paralel looptan girince tek tel vıdı vıdı işlerinde hem Boss DD6'dan hem de MXR CC'den daha iyi oldu. Gayet net bir şekilde, fark ile.

Toparlayayım... Çok güzel bir pedal bu. Ve bence önemli de bir pedal. Bu digital delay işinde standardı değiştiren aygıt. Fiyatı ve de ulaşılabilirniliğini düşününce onca senedir nerdeydin TC diyesim geliyor.

B

Not 1: Hareketlerimiz devam edecektir. Bu artı Nova Delay artı Nova Repeater artı Flashback X4 pedallarını (artı Boss DD6'yı da) bu sefer pararlel looptan birbiriyle tokuşturacağız. Pek yakında...

Not 2: Pedalı değerlendirme, videolarını çekme, forumda bu bilgileri paylaşma için bize yollayan forumumuzun sponsorlarından Compel Müzik'e özellikle teşekkür ederim. Bu sayede çok güzel bir pedalın detaylarını öğrenebilmiş olduk, ve forumumuzda forumumuz adı ile her türlü mecraya duyurabilir olduk. Pedalı satın almak isteyenleri de, aynı zamanda TC Electronic T.C. distribütörü olan Compel Müzik'in alakalı sayfasına yönlendirelim:

http://www.compel.com.tr/P/7-14-4067

M. Barlo
      08 2013, Milas - Muğla
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: TC Electronic Flashback Delay Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle
      Comments 1 Yorum
      1. Şükrü Ersal kişisinin Avatarı
        Şükrü Ersal -
        Şu aralar incelediğim pedal olduğu için çok iyi oldu bu yazı. Teşekkürler Hocam

gitarpedal