Ditto 2x
    • Michael DelaneyÔÇÖs Partscaster Project

Alan ParsonsÔÇÖ Project sevgisinden olsa gerek ba┼čl─▒k kula─č─▒ma ho┼č geldi

Strat i┼čine sonradan bula┼čm─▒┼č olmama ra─čmen en sevdi─čim gitar tipi haline geldi. Forumda da payla┼č─▒yorum, en ├žok kay─▒tlarda elimin gitti─či gitar 57 Reissue StratÔÇÖ─▒m. Ben strat├ž─▒y─▒m dedikten sonra ÔÇťeh mapleÔÇÖ─▒n yan─▒na bir de rosewood olsaÔÇŁ diyor insan. Bir s├╝re bu ama├žla 62 Reissue arad─▒m ama insan arad─▒─č─▒n─▒ bulmazm─▒┼čÔÇŽ Ayn─▒s─▒ maple ararken de ba┼č─▒ma gelmi┼č ve ABDÔÇÖden getirtmek durumunda kalm─▒┼čt─▒m gitar─▒m─▒.

Her neyse piyasada Rosewood ve vintage ├Âzelliklerde i├žime sinen bir strat bulamad─▒m maalesef. Ayr─▒ca FenderÔÇÖin de yeni fiyat politikas─▒ ile ReissueÔÇÖlar eri┼čilmez noktalara ula┼čt─▒ bildi─činiz gibi.
      Tam bu s─▒rada neden ben de bir gitar toplam─▒yorum ki diye sordum kendimeÔÇŽ Vintage ├Âzellikler tak─▒nt─▒m var, renk tak─▒nt─▒m varÔÇŽ Bunlar─▒ haz─▒r bulmam T├╝rkiyeÔÇÖde ├žok ama ├žok zor. Tek seferde ciddi bir para verip yurtd─▒┼č─▒ndan d├╝zg├╝n bir gitar almak konusunda da pintilik ettim

Bu durumda benim i├žin gitar toplamak iyi alternatif diye d├╝┼č├╝nd├╝m. Ayr─▒ca bu s├╝reci ├žald─▒─č─▒m enstruman─▒ daha iyi tan─▒ma, ├Â─črenme f─▒rsat─▒ olarak da g├Ârd├╝m, bu yoldan en az bir defa ge├žmek laz─▒m dedim.

─░┼če VedatÔÇÖtan (Wareyha) ald─▒─č─▒m k├Âpr├╝ ile ba┼člad─▒m. Sonras─▒nda MJTÔÇÖden yakalad─▒─č─▒m bir ihale ile g├Âvde geldi. Bu a┼čamada biraz gaza bas─▒p WarmothÔÇÖdan Rosewood bir sap ve ebayÔÇÖden Lindy Fralin Blues Special set tak─▒l─▒ bir pickguard ile i┼čin par├ža getirtme taraf─▒n─▒ hallettim. Burgular, vidalar, vs gibi daha ufak par├žalar T├╝nelÔÇÖden al─▒nd─▒.

─░lk gelen par├ža MJT g├Âvde, gitar seafoam green ama bir t├╝rl├╝ tam rengini fotolara ta┼č─▒yamad─▒mÔÇŽ

G├Âvde k─▒lcal ├žatlaklarla dolu :

SapÔÇŽ ya da halk aras─▒ndaki ad─▒ ile HaydarÔÇŽ Warmoth Fatback Maple+Rosewood, 6105 perde demirleri ve Vintage Tint Satin Nitro Finish.

Fender Vintage Tuners tak─▒l─▒ headstock...

Corian e┼čik tak─▒l─▒ geldi, Fatih Usta tel yuvalar─▒na bir ufak m├╝dahale (fotoda hala beyazl─▒klar g├Âz├╝kmekte) yapt─▒ sadeceÔÇŽ

Perde demirlerinin tesviye ihtiyac─▒ olmad─▒ sadece bir parlatma yap─▒ld─▒.

Par├žalar─▒n al─▒m─▒, se├žimi gibi konularda forumdan pek ├žok arkada┼čla g├Âr├╝┼č al─▒┼čveri┼činde bulundum. Barlo Hoca, Dr.K Levent, Fatih, Halil ilk akl─▒ma gelenler, sa─čolsunlar.

Gitar─▒ kendim bir araya getirdim. Manyetikler bayram tatilinden sonra elime ge├žti─či i├žin 9 g├╝n boyunca akustik gitar olarak tak─▒ld─▒m hatta kay─▒t bile yapt─▒m akustik olarak

Manyetikler de geldikten sonra ba─člant─▒lar─▒ yapt─▒m ve birka├ž deneme kayd─▒ ile gitara al─▒┼čmaya ├žal─▒┼čt─▒m. Sonras─▒nda adam gibi ayarlar─▒n yap─▒labilmesi i├žin Fatih Y─▒lmazÔÇÖ─▒n yolunu tuttum. Ufak ama bilenin yapabilece─či m├╝dahalelerle gitar─▒ daha ├žal─▒nabilir hale getirdi Fatih Usta sa─čolsun.

Sonu├ž ne mi oldu? Bir defa olduk├ža hafif bir gitar, sap profili ise tahminimin ├žok ├╝zerinde rahat ettirdi beni, b├╝y├╝k s├╝rpriz oldu do─črusu... Gitar─▒n manyetik havuzu bo┼čken akustik ses epey g├╝r ve titre┼čim daha fazlayd─▒, manyetikler sonras─▒ burada biraz kay─▒p oldu. Ama sonu├žta nitelikler olarak vasat─▒n ├╝zeri diyebilece─čim bir gitar ├ž─▒kt─▒ ortaya. Maliyetim ise s─▒f─▒r Fender Meksika Classic Player Strat seviyelerinde.

Loaded Pickguard

-60ÔÇÖs Style Strat Partscaster
      -MJT Alder G├Âvde
      -Warmoth Total Vintage Fatback Sap, 7.25ÔÇŁ Radius, 6105 Frets, Vintage Tint Satin Nitro Finish
      -Hardware Fender Vintage Style Tuners & 57/62 Vintage Tremolo
      -Lindy Fralin Blues Special Set with blender pot & baseplate

Gitar ├Âzellikle elimdeki 57ÔÇÖden farkl─▒ olsun istiyordum. Hani elbette vintage strat olunca genel anlamda birbirlerine benzer gitarlar ama Rosewood fingerboard ile beraber manyetik se├žimimi de bu fark─▒ yaratacak ┼čekilde yapt─▒m. Do─črusunu isterseniz elimde 57 olmasa direk Lindy Fralin Vintage Hot set takard─▒m, ┼čuna inan─▒yorum ki standard strat manyeti─či budur. Dedi─čim gibi farkl─▒ bir tat pe┼činde oldu─čum i├žin Blues Special sette karar k─▒ld─▒m. Bu manyetikler sap 6.1, mid 6.2, k├Âpr├╝ 6.9 de─čerlerine sahip (Cemal Abi multimetre i├žin bir defa daha te┼čekk├╝rler ) 57ÔÇÖdekiler ise 5.7/5.8/6.0ÔÇŽ Bana yumu┼čak tu┼če ile ├žal─▒nd─▒─č─▒nda Blues SpecialÔÇÖlar daha az net geldi ama set ├žalmaya ba┼člay─▒nca daha iyi performans vermekteler sanki. Dedim ya 57ÔÇÖden farkl─▒ olsun istiyordum o a├ž─▒dan amac─▒ma ula┼čt─▒m K├Âpr├╝ manyeti─činde baseplate var ki bu bir tokluk kat─▒yor, ben strat k├Âpr├╝ manyeti─čini tek ba┼č─▒na sevmeyen biri olarak be─čendim. Di─čer taraftan gitar asl─▒nda 1 volume ve 1 tone, sondaki potans asl─▒nda blender ve yapt─▒─č─▒ i┼či sap ile k├Âpr├╝ manyeti─čini beraber kullanabilme olana─č─▒. Tele tad─▒nda tonlar ├ž─▒kmakta bu sayede.

Biraz da mojo :

Bir de d├╝n ak┼čamdan taze taze kay─▒t payla┼čay─▒mÔÇŽ

https://soundcloud.com/gurkan-ildas-2/funky-bluesy-jam-with-the-new

60's Style Partscaster Strat
      Fender Deluxe Reverb Reissue
      Shure SM57
      Prodipe TT1
      Xotic SP Compressor
      Mesa Grid Slammer
      Boss DD-20 Giga Delay
      Roland Quad Capture
      Cakewalk Sonar

Sonu├ž ne derseniz kendimce kabul edilebilir maliyetlerde ├žalmaktan keyif ald─▒─č─▒m bir de rosewood strat sahibi olmu┼č oldum. Par├ža toplama ve birle┼čtirme s├╝reci ve elbette ├Âncesindeki ara┼čt─▒rmalar─▒m epey faydal─▒ oldu hem de hobiyi biraz daha DIY taraf─▒na ├žekmi┼č oldum.
      Bu yaz─▒n─▒n asl─▒ ┼ču forum ba┼čl─▒─č─▒nda yay─▒nlanm─▒┼čt─▒r: Michael DelaneyÔÇÖs Partscaster Project Yay─▒nlayan Michael Delaney Mesaj─▒n asl─▒n─▒ g├Âr├╝nt├╝le

gitarpedal