Ditto 2x
    • İnceleme : Karşılaştırma : ADD+ Ratortion 3 v2 vs. Mooer Black Secret (ProcoRAT klon)

Merhabalar. Bu RAT benzeri pedallara bu sıralar oldukça takmış durumdayım Bugün karşınızda İzmir ADD+ Firmasının tamamen Türk malı ve el yapımı ADD+ Ratortion 3 v.2 siyle beraber Çinden gelmiş, iyi ki de gelmiş olan Mooer firmasının Black Secret Distortion pedalı var.

Efendim öncelikle sizlere kabaca bir görsel hazırladım. 3 aşağı 5 yukarı fikir versin diye. Alttaki yazılarda nedir ne değildir etraflıca anlatacağım.

Öncelikle Mooer den başlayalım. Pedalın oldukça küçük bir boyutu var bir kere. En önemli avantajlarından birisi bu. Ses olarak Proco RAT pedalının orijinaline oldukça benzeyen bir karakteri var. Zaten kendisi Proco RAT'in bir kopyası. Kendisi gibi küçük bir kutuyla beraber geliyor. Standart 9V eksi merkez DC adaptörle kullanılıyor. Ürün çin malı fakat kalitesiz manasında değil. Çin malı olmasına rağmen şaşırtıcı derecede kaliteli bir tasarımı var. Şu sıralar bildiğim kadarıyla ana dağıtımcıları Do Re müzik. Bunun yanısıra Mooer pedallarını mydukkan dan da temin edebilirsiniz.

Pedal tamamen analog, metal kasaya sahip ve true bypass açma kapama sistemi var. Dip gürültüsü gibi problemler yok. Oldukça sessiz bir pedal. Küçük ve kompakt bir pedal. Ülkemizde Proco RAT'in sıfır olarak satılmaması ve ikinci ellerinin yahut yurtdışından getirtmelerin oldukça masraflı ve "garantisiz" olması nedeniyle Mooer Black Secret benim gözümde oldukça değerli bir pedal oldu.

Mooer Black Secret'in 2 farklı modu var. Vintage ve Turbo. Bu iki mod da orijinal Proco RAT ve Proco RAT Turbo modellerinden esinlenilerek (daha çok kopyalanarak) yapılmış. Oldukça da başarılı sesleri var. ADD+ Ratortion 3v.2 ye göre artı olarak sayabileceğim iki özelliği var. Birincisi boyutu, ikincisi "filter" ayar düğmesinin daha hassas olması. Yani filteri kapattığınızda oldukça boğuk bir ses, filteri sonuna kadar açtığınızda ise oldukça parlak sesler elde edilebiliyor. ADD+ Ratortion 3 v.2 de ise filter ayar düğmesi daha dengeli olarak hazırlanmış. Kullanıcının çok boğuk ve çok cartlak seslere ihtiyacı olmadığı düşünülmüş. Ufak bir ayrıntı ama ayrıntı işte Kimisi beğenir kimisi beğenmez belli mi olur

Seslerinin neye benzediğini görebilmek adına bu videoyu koyuyorum. Bu videoda Mooer Black Secret ve orijinal Proco RAT karşılaştırması yapılıyor. Videoyu izledikten sonra ne kadar başarılı olduğunu siz de göreceksiniz.

ADD+ Ratortion 3 v.2 :

Ürünü almadan önce ADD+ firmasının sahibi Atilla Bey'e çok teşekkür ettiğimi belirtmek istiyorum. Kendisini telefonla arayıp RAT benzeri bir pedalları olup olmadığını sorduğumda Ratortion 3 v.2 modelinden bahsetti. Müsait olduğumda gelip görebileceğimi söyledi. Yalnız pedalı denemek için gelmeden 1 gün önce haber verirseniz seviniriz, çünkü eğer yapılı halde pedal elimizde yoksa buna göre en az 1 günde yapabiliyoruz dedi. Bir kere 1-2 günde el yapımı pedal çıkartmaları büyük bir hız. Kötülemek gibi anlaşılmasın kesinlikle fakat diğer el yapımı pedal yapan üreticilerimizin pedal yapım aşaması oldukça uzun sürüyor. Ve pedalı deneme şansımız pek fazla olmuyor. Neyse Atilla Bey gerek satış öncesi gerekse satış sonrası ne zaman arasam benimle mümkün olduğunca güzel bir şekilde ilgilendi vaktini ayırdı. Neticede ben bu pedalı satın aldım. Ve ileride daha bir çok pedal daha almayı düşünüyorum.

ADD+ pedallarının güzel olmasının en önemli sebebi şu. İnsana değer veren bir anlayışta olmaları. Kendileri web sayfalarında şöyle bir yazı yazmışlar girişe kocaman sanırım en güzel açıklama bu olacaktır : "
      2005 yılından itibaren el yapımı pedal üretmekteyiz. Pedallarımızda en çok önem gösterdiğimiz unsur truebypass olması ve kullanıcının aradığı performansı karşılamasıdır. Yaptığımız bu butik işte pedallarımız garantimiz altındadır. Bu garantide kullanıcı hatası veya süresel bir sınırlama söz konusu değildir."

Gelelim pedala. Boy olarak Mooer ile aynı uzunlukta, genişlik olarak Mooer 'in yaklaşık 3 katı. Fakat yine de büyük bir pedal değil (Buradan Mooer'in ne kadar küçük olduğunu anlayabilirsiniz.
      ) Metal kasa, true bypass açma kapama. Bunlar zaten standart. Pedal standart DC güç (9V eksi merkez) kullanıyor. Dip gürültüsü vesaire yok. Oldukça sağlam bir pedal.

El yapımı olmasına rağmen standart bir dizayna sahip. Fabrikasyon bir pedaldan farkı yok. Tasarımda her şey dengeli ve düzenli. Pedal ana karakterini yine Proco RAT' ten alıyor. Üzerinde sırasıyla Germanyum, Turbo, Classic ve MOSFET olmak üzere 4 farklı karakter seçeneği var. Bunun yanında soft clip, hard clip ve none anahtarları var. None bölümünde gelen sinyal doğrudan çıkmakta, hard clip ve soft clipte ise adından da anlaşıldığı gibi keskin ve yumuşak bir şekilde filtrelenerek çıkmaktadır. Bu seçenek oldukça güzel olmuş. Pedalın overdrive/distortion seçim düğmesi de var. Overdrive bölümünde daha düşük gainli sesler, distortion da daha yüksek gainli sesler alınıyor. Overdrive ve distortion için 2 farklı gain ayar kontrol düğmesi var. Germanyum modunda daha fuzz karakterli eski tarz tonlar, turbo karakterinde yüksek çıkışlı Proco RAT Turbo benzeri tonlar, classic de standart Proco RAT tonları, Mosfet de ise daha net daha modern distortion tonları alınıyor.

Pedalın tanıtımına dair bir video bulunmakta şimdi onu koyuyorum az çok fikir sahibi olun diye.

<font size="2">

Şimdi gelelim karşılaştırmaya. Arkadaşlar, abiler, ablalar... 2 pedal da birbirinden güzel. ADD+ Ratortion 3 v.2 Proco RAT sesinin yanında daha bir çok ses olanağı sağlıyor. Ayrıca Türk malı ve ömür boyu garanti sistemi var. Satıcılarıyla her an irtibat kurabiliyorsanız. Bunlar benim gördüğüm önemli farklar.

Mooer ise daha ziyade "Abicim bana RAT'in tıpkısının aynısı lazım ne fazlası ne eksiği. Çok da fazla para veremem." anlayışına uygun bir pedal. Hakikaten de öyle ne eksiği ne fazlası. Fiyat olarak da tasarım olarak da bu şekilde. İki pedalı da gidip deneyin. Öncelik kesinlikle pedalın sizin zevkinize uyup uymaması. Ama bana sorarsanız almışken bir kere alın ADD+ dan alın. 220 TL ilk bakışta biraz fazla gelebilir fakat bir önceki paragrafta belirttiğim yazıları okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız Aman ha buradan Mooer'in hemen bozulmaya yatkın bir pedal olduğunu çıkarmayın. Çin malı olmasına rağmen oldukça kaliteli. Zira ilk aldığım gün yanlış adaptör bağlamama ve elimden kaydırıp yere düşürmeme rağmen bana mısın demedi Boş bir pedal değil yani.

Sevgiler ve saygılarımla ...

Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: İnceleme : Karşılaştırma : ADD+ Ratortion 3 v2 vs. Mooer Black Secret (ProcoRAT klon) Yayınlayan müdür Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal